Desiatky školákov, ktorých uniesli separatisti, sú opäť na slobode

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Yaoundé 7. novembra (TASR) - Všetkých 79 študentov unesených minulú nedeľu ozbrojencami z kresťanskej školy na severozápade Kamerunu prepustili na slobodu. Kamerunský minister komunikácie Issa Bakary Tchiroma to uviedol v stredu pre tlačovú agentúru AFP.

Podrobnejšie informácie o tom, za akých okolností školákov oslobodili, tento predstaviteľ neposkytol. Uviedol však, že nie je zatiaľ jasný osud troch zamestnancov školy, unesených spolu so študentmi.

K únosu došlo v meste Bamenda, správnom centre kamerunského Severozápadného regiónu. Ten je v prevažne frankofónnej krajine jednou z dvoch anglickojazyčných oblastí, kde štátne orgány tvrdo zasahujú proti militantnému separatistickému hnutiu.

Agentúra AFP informovala o šesťminútovom videozázname, na ktorom 11 chlapcov vo veku približne 15 rokov hovorí, že ich uniesli tzv. "Amba boys", teda anglofónni separatisti. Podľa predošlých informácií bol medzi unesenými zamestnancami presbyteriánskej školy druhého stupňa jej riaditeľ, pričom páchatelia nepožadovali výkupné, ale zatvorenie tohto vzdelávacieho zariadenia.

Nedeľňajší hromadný únos bol v Kamerune prvým svojho druhu, pripomína však udalosť v susednej Nigérii z roku 2014, keď islamsko-extrémistická skupina Boko Haram odviedla 276 školáčok z mesta Chibok. Islamisti mnohé z týchto dievčat medzičasom prepustili, ďalšie však vo februári uniesli v inej časti krajiny.

Prepustenie školákov v Kamerune oznámila tamojšia vláda deň po tom, ako dlhoročný prezident Paul Biya začal svoje siedme funkčné obdobie.

Kamerun, bývalú francúzsku kolóniu v západnej Afrike, sužujú nepokoje odvtedy, ako dve hlavné anglickojazyčné oblasti - Severozápadný a Juhozápadný región - vyjadrili v roku 2016 želanie oddeliť sa od zvyšku krajiny a vytvoriť nový štát s názvom Ambazónia. Kamerunčania hovoriaci po anglicky sa dlhodobo sťažujú, že vláda s nimi zaobchádza ako s občanmi druhej kategórie, čo sa prejavuje aj vo financovaní.

Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International konštatovala tento rok stupňovanie násilia v anglofónnych regiónoch, ktorého súčasťou je zabíjanie bez rozlišovania či masové vysídľovanie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.