Režisér Serebrennikov odmietol obvinenie zo sprenevery

Ruský divadelný a filmový režisér Kirill Serebrennikov, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Moskva 7. novembra (TASR) - Renomovaný ruský divadelný a filmový režisér Kirill Serebrennikov v stredu pred súdom v Moskve odmietol obvinenia zo sprenevery takmer 134 miliónov rubľov (v prepočte asi dvoch miliónov eur).

Podľa agentúry AFP tento 49-ročný režisér na súdnom pojednávaní v súvislosti s pripisovanými obvineniami vyhlásil: "Nikdy som nič neukradol ani nespreneveril." Dodal, že nevytváral ani žiadne zločinecké zoskupenia. Uviedol, že "nerozumie" ničomu, čo sa v súvislosti s ním deje.

Súd sa však stotožnil so stanoviskom prokuratúry, ktorá tvrdí, že Serebrennikov spolu s ďalšími podozrivými odcudzili 133,9 milióna z celkovo 214 miliónov rubľov vyčlenených v rokoch 2011-2014 pre neziskovú organizáciu Seďmaja studija (Siedme štúdio) na rozvoj a popularizáciu súčasného ruského umenia v rámci projektu Platforma.

Serebrennikov a spolu s ním aj jeho kolegovia Alexej Malobrodskij, Jurij Itin a Sofja Apfeľbaumová boli súdom uznaní za žalovaných v občiansko-právnom spore s ruským ministerstvom kultúry. Všetci štyria svoju vinu odmietajú.

Kým Maloborodskij má zákaz opustiť krajinu, jeho zvyšní traja kolegovia sú v domácom väzení.

V kauze figuruje aj bývalá hlavná útočníčka Nina Masľajevová, ktorej prípadom sa súd zaoberá v samostatnom konaní. Masľajevová totiž s vyšetrovateľmi spolupracuje, uzavrela s nimi predsúdnu dohodu a vypovedala proti svojim bývalým kolegom.

Serebrennikove filmové i divadelné diela mu vyniesli nielen vo Rusku, ale aj v zahraničí povesť kultového režiséra, súčasne však i nevôľu časti mocných v Rusku - okrem iného kvôli jeho prístupu k silne tabuizovaným témam vrátane homosexuality. Konzervatívne kruhy v Rusku totiž odmietajú Serebrennikovove práce ako dekadentné a nevlastenecké.

Mnohí ľudia v Rusku považujú obvinenia voči Serebrennikovovi za trest za jeho názory a obávajú sa, že Rusko sa vracia k cenzúre a k pomerom, aké v krajine panovali za čias Sovietskeho zväzu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.