Vyjednávač EÚ pre brexit:Na uzavretí dohody musíme pracovať oveľa viac

Hlavný vyjednávač Európskej únie (EÚ) pre brexit Michel Barnier, archívna snímka.. Foto: TASR/AP

Helsinki 8. novembra (TASR) - Vyjednávač Európskej únie pre brexit Michel Barnier vo štvrtok v Helsinkách povedal, že v rozhovoroch o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ treba ešte premostiť určité názorové rozdiely, pričom čas na zabezpečenie dohody sa míňa.

Barnier pre tlačovú agentúru AP povedal, že na dosiahnutí dohody "musíme pracovať oveľa viac".

Hlavnou prekážkou v rozhovoroch sú nezhody v názore, ako zaručiť plynulý tok tovaru cez hranicu medzi Írskou republikou a Severným Írskom.

Írska republika totiž patrí do EÚ a Severné Írsko ako súčasť Spojeného kráľovstva z Únie odchádza.

Británia vystupuje z EÚ na budúci rok 29. marca, ale dohodu medzi týmito dvoma stranami treba zabezpečiť v najbližších týždňoch, aby sa ponechal parlamentom dostatok času na jej schválenie.

Barnier odmietol povedať, či sa urobil dostatočný pokrok v rokovaniach o dohode na to, aby bol tento mesiac zvolaný summit EÚ o brexite.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vyhlásil, že britská premiérka Theresa Mayová "je, tak ako my, rozhodnutá dospieť k dohode a my tú dohodu budeme mať".

Barnier je vo fínskych Helsinkách, kde sa vo štvrtok končí dvojdňový zjazd Európskej ľudovej strany (EĽS/EPP). Rozhoduje sa na ňom o lídrovi straníckej kandidátky vo voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2019, teda zároveň aj o kandidátovi na post predsedu budúcej Európskej komisie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.