KĽDR likviduje strážne posty na hranici s Južnou Kóreou

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Pchjongjang 20. novembra (TASR) - Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) v utorok podľa ministerstva obrany Južnej Kórey zlikvidovala pomocou detonácií niektoré zo svojich strážnych postov. KĽDR tým postupne napĺňa spoločný záväzok oboch krajín znížiť napätie pri demilitarizovanej zóne (DMZ), oddeľujúcej Južnú Kóreu a KĽDR už od roku 1953. Informáciu priniesla agentúra AP.

V prvej etape napĺňania dohody dokončili armády Severnej a Južnej Kórey ešte na začiatku novembra sťahovanie vojakov a strelných zbraní z 22 strážnych postov v prednej línii. Obe Kórey plánujú do konca novembra zbúrať 20 postov, pričom na každej strane DMZ nechajú symbolicky jeden odzbrojený strážny post. Spoločnú kontrolu napĺňania dohodnutých krokov by mali obe krajiny uskutočniť už v decembri.

Zástupcovia Južnej a Severnej Kórey dosiahli rozsiahlu bilaterálnu vojenskú dohodu na septembrovom summite svojich lídrov v severokórejskej metropole Pchjongjang. Dohoda zahŕňa zastavenie "všetkých nepriateľských akcií" vrátane vojenských cvičení v okolí štátnych hraníc, vytvorenie bezletovej zóny a postupný odsun hliadok, zbraní aj mín z demilitarizovanej zóny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.