W. Serles: Osobitný odvod obchodných reťazcov porušuje legislatívu EÚ

Foto: Kaufland

Bratislava 26. novembra (TASR) – Osobitný odvod obchodných reťazcov porušuje európsku legislatívu vo viacerých bodoch. Ak bude zavedený v podobe, v akej bol predložený na októbrovú schôdzu parlamentu, pôjde o nepovolenú podporu, porušenie slobody usadzovania sa a slobody pohybu služieb, ako aj porušenie smernice o DPH. Upozornil na to v pondelok na tlačovej konferencii daňový expert a riadiaci partner spoločnosti Grant Thornton Wilfried Serles.

Keďže osobitný odvod majú podľa návrhu platiť iba siete, v ktorých viac ako desatinu obratu tvoria potraviny, ide o jasné poskytnutie výhody ostatným obchodným prevádzkam, uviedol ďalej Serles. "Každý kto podniká v maloobchode, ale nespadá pod definíciu reťazca podľa zákona o osobitnom odvode, získa neprípustnú hospodársku výhodu. To je jednoznačne porušenie práva EÚ. Toto je prvý dôvod, prečo je tento návrh protizákonný," tvrdí.

Serles uviedol, že na zavedenie odvodu by doplatili spotrebitelia, čo by sa dotklo sociálne slabších vrstiev, čo nie je v záujme vlády. Napríklad v Rakúsku sa využíva marketingová podpora predaja rakúskych výrobkov a spotrebiteľovi je jasné, že si takto kupuje kvalitu. V súvislosti s Poľskom a Maďarskom uviedol, že tam bol takýto zákon prepadákom a prebiehajú súdne spory s obchodnými reťazcami.

Zástupcovia právnej kancelárie Taylor Wessing, ktorá sa zaoberá návrhom zákona aj na základe žiadosti Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) tvrdia, že text návrhu zákona je nízkej právnej kvality. Debatu treba podľa nich vrátiť do odbornej roviny.

"Z ústavnoprávneho hľadiska ide u navrhovaného osobitného odvodu o daň, respektíve o atypickú platbu do štátneho rozpočtu, ktorá stojí na pomedzi daní a poplatkov. Ďalej návrh vyberá skupiny obchodníkov, ktorí budú podliehať dani," zhodnotil partner právnickej kancelárie Radovan Pala s tým, že návrh výrazne zasahuje do hospodárskej súťaže a mohol by byť prekážkou príchodu nových investorov na Slovensko. Za nesystémové považuje, že v konaniach o výbere odvodu má rozhodovať agrorezort.

Ako v piatok (23.11.) vyhlásil predseda SNS a parlamentu Andrej Danko, strana neustúpi od presadenia osobitného odvodu pre obchodné reťazce a jej nominanti sa nedajú zastrašiť.

Zákon podľa neho "naučí arogantných podnikateľov sa slušne správať voči Slovensku". Výsledkom má byť každoročná systémová podporu pre potravinárov, pôdohospodárov a spracovateľov. Z osobitného odvodu očakáva štát vyše 100 miliónov eur. "Nech narazí, na čo chce," odpovedal Danko na otázku médií, či zákon nemôže naraziť na európsku legislatívu.

Návrh zákona o osobitnom odvode posunul parlament v októbri do druhého čítania. Obchodné reťazce pôsobiace na Slovensku by mali podľa neho od budúceho roka platiť osobitný odvod vo výške 2,5 % z ich čistého obratu. Poslanec Radovan Baláž (SNS) medzitým avizoval určité úpravy zákona. Zvýšiť sa má minimálne percento predaja potravín z 10 % na 25 %. Osobitný odvod by nemali platiť malé a stredné podniky, podnikové predajne, prevádzky, ktoré sa nachádzajú v malých obciach a obchodné aliancie. Odvod by sa tiež nemal týkať prevádzok, ktoré sú v okresoch spadajúcich pod zákon o najmenej rozvinutých okresoch.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.