Rusko zverejnilo video so zadržanými ukrajinskými námorníkmi

Rusko sa v nedeľu 25. novembra 2018 pokúsilo zabrániť trom plavidlám ukrajinského vojenského námorníctva vo vstupe do Azovského mora cez Kerčský prieliv po tom, ako pod ruskom kontrolovaný most umiestnilo obrovskú nákladnú loď. Obe strany sa navzájom obviňujú z porušenia medzinárodného práva a provokatívneho správania.Na snímke Kerčský most. Foto: TASR/AP

Moskva/Kyjev/Berlín 27. novembra (TASR) - Ruská federálna bezpečnostná služba (FSB) zverejnila v utorok video s tromi ukrajinskými námorníkmi, ktorých v nedeľu pri pobreží ukrajinského polostrova Krym zadržali ruské pohraničné hliadky. Informovala o tom agentúra AP.

Záznam zachytáva výsluch trojice námorníkov, z ktorých všetci potvrdili, že porušili ruské hranice. To, či muži vypovedali pod nátlakom, nebolo bezprostredne možné zistiť. Jeden z nich podľa správy AP jasne čítal z čítačky.

Šéf Bezpečnostnej služby Ukrajiny (SBU) Vasyľ Hrycak uviedol, že na palube zadržaných plavidiel sa nachádzali aj príslušníci SBU a jeden z nich pri tom, ako na malú flotilu troch lodí ruská strana strieľala, utrpel vážne zranenia, napísala v utorok agentúra Reuters.

"Podľa potvrdených operačných informácií SBU použilo jedno z ruských útočných lietadiel proti ukrajinským lodiam dve neriadené bojové strely, v dôsledku čoho jeden z príslušníkov SBU utrpel vážne zranenia," objasnil vo vyhlásení zverejnenom v pondelok Hrycak.

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas v utorok po incidente v Kerčskom prielive vyzval Moskvu, aby začala znova dodržiavať medzinárodné právo a rešpektovať územnú zvrchovanosť svojich susedov. "Cieľom musí byť, aby Rusko začalo opäť presadzovať medzinárodné pravidlá a neporušovalo územnú suverenitu svojich susedov," vyhlásil Maas v Berlíne.

Na dosiahnutie tohto cieľa Nemecko a jeho európski spojenci potrebujú jasné zásady a "skutočný dialóg" o spoločnej bezpečnosti v Európe, dodal Maas, ktorého citovala agentúra Reuters.

Napätie medzi Ruskom a Ukrajinou sa vystupňovalo, keď Rusko v nedeľu v oblasti Kerčského prielivu medzi Čiernym a Azovským morom zajalo spoločne s námorníkmi tri lode ukrajinských námorných síl. Rusi na ne spustili streľbu. Pri incidente bolo podľa ukrajinských zdrojov zranených najmenej šesť ukrajinských vojakov, pričom stav dvoch z nich je údajne ťažký.

Nedeľný incident v Kerčskom prielive vyvolal obavy z vypuknutia otvoreného vojenského konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou. V reakcii na tieto udalosti ukrajinský parlament schválil vyhlásenie stanného práva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.