V Nitrianskom Pravne prestala ordinovať jedna z lekárok

Ilustračné foto Foto: TASR/Oliver Ondráš

Nitrianske Pravno 29. novembra (TASR) - V Nitrianskom Pravne v okrese Prievidza prestala ordinovať jedna z tamojších všeobecných lekárok pre dospelých. Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) situáciu rieši, a to prerozdelením pacientov medzi ďalších lekárov v obci.

"Povolenie na prevádzkovanie všeobecnej ambulancie pre dospelých, ktorú prevádzkovala lekárka Magdaléna Gažíková, bude zrušené 30. novembra na základe písomnej žiadosti menovanej lekárky," uviedla vo štvrtok hovorkyňa TSK Veronika Rezáková.

Zdravotný obvod lekárky pozostávajúci z obcí Kľačno a Tužina podľa nej prerozdelia medzi existujúcich poskytovateľov všeobecnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti, pretože pre nedostatok všeobecných lekárov pre dospelých momentálne nie je možné obsadiť uvoľnený zdravotný obvod novým poskytovateľom. "Ide o spoločnosť Guleja a Nemocnicu s poliklinikou (NsP) v Prievidzi so sídlom v Bojniciach. Pacienti však nemusia cestovať do mesta, pretože NsP Prievidza prevádzkuje všeobecnú ambulanciu pre dospelých priamo v Nitrianskom Pravne. V ambulancii pracuje lekárka Eva Bakošová, ktorá už teraz prijíma pacientov z ambulancie Gažíkovej do starostlivosti. Podobne aj lekár Bernard Guleja prijíma pacientov z ambulancie končiacej lekárky do starostlivosti," priblížila.

Obyvateľov o zmene informovali okrem iného aj vyhlásením oznamu v obecnom rozhlase. "Pacient má právo na základe slobodnej voľby vybrať si poskytovateľa všeobecnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti, s ktorým uzatvorí dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti," doplnila hovorkyňa TSK.

Nedostatok všeobecných lekárov je podľa nej pretrvávajúcim celospoločenským problémom a nie je len otázkou TSK. Podobnú situáciu musel TSK riešiť aj v Prievidzi, ku koncu septembra tam rovnako prestala na vlastnú žiadosť ordinovať jedna zo všeobecných lekárok pre dospelých. Jej pacientov prerozdelili medzi ostatných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. "TSK je orgánom kompetentným na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancie všeobecného lekára pre dospelých, nie však na nábor ani vzdelávanie lekárov," upozornila Rezáková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.