Turecko sa ponúka za sprostredkovateľa v konflikte Ruska s Ukrajinou

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: TASR/AP

Istanbul 29. novembra (TASR) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vo štvrtok vyhlásil, že jeho krajina by sa mohla ujať roly sprostredkovateľa pri riešení krízy Ruskom a Ukrajinou, ktorá nastala po zadržaní troch ukrajinských lodí a ich posádok ruskými pohraničníkmi. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.

Agentúra pripomenula, že vzťahy medzi Moskvou a Ankarou sa začali zlepšovať od polovice roku 2016, čo však súčasne vyvolalo znepokojenie Západu.

Turecko spolupracuje s Ruskom v rámci konfliktu v Sýrii a nakupuje od Ruska aj sofistikované systémy protileteckej obrany.

AFP uviedla, že Erdogan sa vždy snažil klásť dôraz aj na dôležitosť tradične pevných vzťahov Turecka s Ukrajinou, a to dokonca aj v situáciách, keď Kyjev a Moskva stoja proti sebe.

Erdogan vo štvrtok uviedol, že Turecko by v najnovšom konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou mohlo prevziať úlohu sprostredkovateľa. "Diskutovali sme o tom s oboma stranami (Ruskom i Ukrajinou)," dodal turecký prezident pred odletom na summit združenia G20, ktorý sa koná v Argentíne.

Toto Erdoganovo vyhlásenie je výsledkom jeho intenzívnej "telefonickej diplomacie", keď v stredu hovoril s prezidentmi Ruska, Ukrajiny a USA Vladimirom Putinom, Petrom Porošenkom a Donaldom Trumpom.

Erdogan vysvetlil, že Putin a Porošenko v rozhovoroch s ním formulovali svoje požiadavky. Dodal, že požiadavky Kyjeva bude tlmočiť Putinovi, keď sa stretnú v Buenos Aires. Spresnil, že najnovšiu krízu vo vzťahoch Ruska a Ukrajiny prerokuje v rámci summitu G20 aj s Trumpom.

Turecko nemá záujem na ďalšej eskalácii konfliktu v oblasti Čierneho mora, pretože by mohla priniesť do tohto regiónu ďalšiu nestabilitu, konštatovala AFP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.