Za nového policajného prezidenta v Česku vymenovali Jana Švejdara

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Michal Svítok

Praha 30. novembra (TASR) - Novým českým policajným prezidentom sa od 1. decembra stane Jan Švejdar. Vo funkcii nahradí Tomáša Tuhého, ktorý sa stal veľvyslancom na Slovensku, informoval spravodajský server Novinky.cz.

Doterajšieho riaditeľa pardubickej polície na post prezidenta vymenoval minister vnútra Jan Hamáček na základe odporúčania výberovej komisie. Podľa Hamáčka ide o "veľmi dobrú voľbu" pre políciu i pre celú Českú republiku.

Tomáš Tuhý svoje pôsobenie na čele policajného zboru uzavrel už koncom októbra; políciu odvtedy dočasne vedie jeho prvý námestník Martin Vondrášek.

Tuhého mandát na čele polície mal vypršať v apríli 2019. Už stredu 28. novembra však odovzdal poverovacie listiny prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi, čím sa oficiálne ujal funkcie veľvyslanca ČR na Slovensku. Jeho predchodkyňou na veľvyslanectve v Bratislave bola Livia Klausová, manželka českého exprezidenta Václava Klausa, ktorá z postu odišla už v apríli.

Jan Švejdar pôsobí v polícii od roku 1987 a v jej radoch zastával už viacero funkcií. Za svoje priority na poste policajného prezidenta označil drogovú kriminalitu a stav na českých cestách, ktorý je podľa neho "neúnosný".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.