Ukrajinská tajná služba prehľadávala dom predstaveného kláštora

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP/Thanassis Stavrakis

Moskva 30. novembra (TASR) - Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) prehľadávala v piatok dom predstaveného Kyjevsko-pečerskej lavry, najstaršieho kláštora v krajine, ktorý je súčasťou ruskej pravoslávnej cirkvi.

Príslušníci tajnej služby prehľadávali dom otca Pavla, podozrivého z podnecovania nenávisti, uviedol predstaviteľ SBU Ihor Huskov. Citovala ho agentúra AP.

Ekumenický patriarchát v Konštantínopole tento mesiac opäť potvrdil svoje rozhodnutie udeliť pravoslávnej cirkvi na Ukrajine autokefálny štatút. Synoda, na ktorej by malo dôjsť k zjednoteniu pravoslávnych cirkví pôsobiacich na Ukrajine, sa bude konať v decembri. Jednotná ukrajinská cirkev by potom mala zvoliť svojho najvyššieho predstaviteľa. Ten následne prevezme tzv. tomos - bulu o autokefálnom štatúte pravoslávnej cirkvi na Ukrajine.

Rozhodnutím ekumenického patriarchu Bartolomeja z 11. októbra tohto roku, ktoré zverejnili počas všepravoslávneho snemu v Istanbule, bola zrušená 300-ročná podriadenosť kyjevských prelátov voči Moskve a bola tiež sňatá kliatba uvalená moskovským patriarchátom na ukrajinskú cirkev a jej predstaviteľov.

Konštantínopolský patriarchát, ktorý je v pravoslávnom svete rešpektovaný ako "prvý medzi rovnými", sňatím exkomunikácie uznal obe ukrajinské pravoslávne cirkvi za legitímne (kánonické) a vyzval ich na zjednotenie s najväčšou ukrajinskou pravoslávnou cirkvou moskovského patriarchátu.

Prianím konštantínopolského patriarchu Bartolomeja je, aby na Ukrajine namiesto troch pravoslávnych cirkví pôsobila jedna samostatná (autokefálna) pravoslávna cirkev.

Ruská pravoslávna cirkev i celý rad ďalších miestnych pravoslávnych cirkví vnímajú toto rozhodnutie konštantínopolského patriarchátu ako nepriateľský a protiprávny krok, ktorý podľa nich môže viesť k rozkolu vnútri pravoslávia. Ruská pravoslávna cirkev už medzičasom a konštantínopolským patriarchátom prerušila vzťahy.

Od rozpadu Sovietskeho zväzu na Ukrajine pôsobia až tri pravoslávne cirkvi: jedna (najväčšia) je verná Moskovskému patriarchátu, druhá Moskvu odmieta akceptovať a tretia (najmenšia) patrí pod ukrajinskú cirkev pôsobiacu v USA.

Biskupská synoda Moskovského patriarchátu odmietla myšlienku podieľať sa na vytvorení od Moskvy nezávislej "autokefálnej cirkvi" na Ukrajine.

Biskupi označili celý proces zmien za nanútený zvonku a tvrdia, že nereflektuje potreby cirkvi. Podľa nich tento krok na Ukrajine neprinesie cirkvi jednotu, skôr naopak - prehĺbi rozkol i konflikty v ukrajinskom národe.

V spoločnom vyhlásení sa tiež ohradili proti pokusom ukrajinských úradov zmeniť názov ich cirkvi - napríklad na ruskú pravoslávnu cirkev na Ukrajine.

Zaviazali sa tiež vystupovať proti každej diskriminácii svojich veriacich v legislatívnej oblasti. Upozornili, že ak ukrajinský parlament prijme diskriminačné zákony, táto cirkev bude brániť svoje práva "každou legálnou cestou", pričom sa však bude opierať o ukrajinskú ústavu a Európsky dohovor o ochrane ľudských práv.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.