V kostole v obci Trakovice zaznie vianočné oratórium Prorokovaný

Ilustračné foto. Foto: TASR - Pavol Ďurčo

Trakovice 26. decembra (TASR) - Na Vianoce prináša Divadlo na TrakOch, ochotnícke divadlo z Trakovíc pri Hlohovci, svojim priaznivcom darček v podobe premiéry oratória Prorokovaný. Spojenie sakrálnej hudby, vianočných piesní a príbehu narodenia Mesiáša vytvorí pred očami diváka mozaiku starého a nového sveta. Popri divadelníkoch sa predstaví Slovenský spevácky zbor Adoremus pod vedením Dušana Billa a sláčikové kvarteto Mucha Quartet.

Dielo vychádza z pastorálnej omše Poslyšte nás namálo zo zbierky Andreja Kmeťa Prostonárodné vianočné piesne, ktorú hudobne spracoval Dušan Bill a zbor Adoremus ju uviedol prvýkrát na Vianoce 2017. Nielen melódie v nových aranžmánoch, ale aj dialogické texty inšpirovali spoluzakladateľku divadla Katarínu Rajnicovú k myšlienke spojenia zboru s divadlom a vytvorenia hudobno-dramatického diela. "Pastorálna omša bola doplnená o ďalšie piesne a zhudobnenými fragmentmi z proroctva Izaiášovho o ideové aj dejové zjednotenie línie príbehu," uviedla.

Oratórium uvedú v premiére v sobotu 29. decembra v Kostole sv. Štefana Kráľa v Trakoviciach v dvoch predstaveniach. K pôvodne plánovanému o 19. hodine pridali pre veľký záujem divákov aj vystúpenie o 16. hodine.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.