Galéria umelcov Spiša pripravila výstavu digitálneho písma

Ilustračná snímka. Foto: TASR Dano Veselský

Spišská Nová Ves 27. decembra (TASR) – Galéria umelcov Spiša (GUS) v Spišskej Novej Vsi pripravila premiérovú výstavu pod názvom A—Z dizajn digitálneho písma na Slovensku. Lenka Králová z GUS informovala, že projekt predstavuje 26 digitálnych písiem od 23 tvorcov, pričom tento výber je selekciou písiem prezentovaných v publikácii Fonts SK od autora Samuela Čarnokého.

"Tá mapuje tvorbu digitálneho písma na Slovensku a zameriava sa na jej reflexiu v lokálnom kontexte, ako aj na tvorbu domácich autorov pracujúcich v zahraničí. Popisuje časový záber od pionierskych začiatkov v 90. rokoch minulého storočia až po súčasnosť," ozrejmila Králová. Výstava je realizovaná v rámci projektu TÉMA/cyklus tematických výstav GUS a v priestoroch galérie bude inštalovaná do konca marca 2019.

Cieľom projektu, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, je prezentovať rozmanitosť písmových foriem a autorských prístupov. "Vedľa seba sa tak ocitajú textové — výborne čitateľné písma, písma odkazujúce na historický kontext alebo inšpirované lokálnymi konotáciami, ako aj experimentálne realizácie nezaťažené konvenciami. Nájdeme tu písmarske práce od etablovaných tvorcov, písma vytvorené v akademickom prostredí a tvorbu mladej generácie talentovaných autorov," vysvetľuje autor výstavy Samuel Čarnoký.

Jednotlivé písma sú prezentované v priestorovej tzv. site-specific inštalácii prostredníctvom obojstranných tlačí, ktoré sú zoradené v chronologickom slede. Prednú stranu posterov tvoria rozmerovo exponované strany z publikácie Fonts SK, ktoré detailne popisujú vybrané písma. Na zadnej strane je zobrazené jediné písmeno. "Celkom 26 printov tak symbolicky odkazuje k 26 písmenám latinskej abecedy. Vytvorená inštalácia je tak nielen ukážkou rozmanitosti písmových foriem, ale zároveň poukazuje na ucelený systém znakov, ktoré nám slúžia ako prostriedok komunikácie," dodal Čarnoký. Súčasťou výstavného projektu je tlačený sprievodca pre rodiny s deťmi, ktorý koncepčne pripravila Eva Tkáčiková v spolupráci s Čarnokým a Slovenským centrom dizajnu.

Najrozsiahlejšou časťou publikácie Fonts SK, ktorá je súčasťou výstavy GUS, je chronologická prezentácia, ktorá detailne popisuje konkrétne fonty a písmové rodiny prostredníctvom typografických ukážok. Obsah publikácie dopĺňajú rozhovory s vybranými tvorcami, ktoré plasticky dotvárajú obraz o stave dizajnu písma na Slovensku. Na 416 stranách zahŕňa písmarsku tvorbu približne 50 autorov, prezentuje viac ako 350 písiem a prináša rozhovory s 19 tvorcami.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.