Bangladéšska premiérka obvinila Pakistan z pokusu o sabotáž volieb

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Dháka 27. decembra (TASR) - Bangladéšska premiérka Hasína Vadžídová obvinila vo štvrtok pakistanskú tajnú službu z pokusu o sabotovanie nedeľných parlamentných volieb v krajine.

Vadžídová, šéfka vládnucej koalície vedenej Ľudovou ligou, obvinila opozičnú Bangladéšsku nacionalistickú stranu (BNP) väznenej expremiérky Chálidy Zijáovej z prijatia úplatkov od pakistanskej tajnej služby ISI s cieľom zničiť demokratickú štruktúru Bangladéša.

"Prečo obviňovať iba Pakistan a ISI? Ak vôbec máme obviňovať, mali by sme viniť BNP. BNP prijíma úplatky a peniaze od ISI s cieľom deštruovať demokratickú štruktúru krajiny," povedala Vadžídová pre indický spravodajský portál Zee News.

Agentúra AFP s odvolaním sa na údaje miestnych opozičných strán v utorok informovala, že bangladéšska polícia zatkla pred voľbami už viac ako 10.500 opozičných aktivistov. Podľa opozície má hromadné zatýkanie zastrašiť Vadžídovej odporcov a vytvoriť pred voľbami atmosféru strachu.

Hlavná opozičná strana BNP tvrdí, že vo väzbe je aktuálne 7021 jej aktivistov. Líderka strany Zijáová si pritom odpykáva väzenské tresty, ktoré jej tento rok vymerali za korupciu, čo jej znemožňuje účasť vo voľbách.

Bangladéšska polícia údaje opozície nepotvrdila, avšak zdôraznila, že zatýka len tie osoby, ktoré sa dopustili porušenia zákona.

BNP a jej spojenci okrem toho obviňujú prívržencov vládnej strany a príslušníkov polície, že útočia na jej stúpencov a kandidátov.

Spojené štáty aj ľudskoprávne organizácie vyzývajú bangladéšsku vládu, aby zaistila podmienky pre konanie slobodných a spravodlivých volieb.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.