E.Tomáš: SR by malo zvážiť žalobu na Rakúsko pre krátenie prídavkov

Na snímke poslanec NR SR Erik Tomáš (Smer-SD). Foto: TASR - Jakub Kotian

Bratislava 11. januára (TASR) - Slovensko by malo zvážiť podanie žaloby na Rakúsko pre krátenie detských prídavkov. Myslí si to koaličný poslanec Erik Tomáš (Smer-SD), ktorý to uviedol na sociálnej sieti. Upozornil na to, že tento krok už urobilo Rumunsko. Podľa Tomáša je rakúsky zákon diskriminačný.

Rakúsko schválilo zákon, ktorý obmedzuje detské prídavky pre rodičov, ktorí tam pracujú, ale ich deti vyrastajú v domovských krajinách. Toto nastavenie sa dotkne aj mnohých Slovákov. "Slovensko by po vzore Rumunska malo zvážiť podanie žaloby na Rakúsko kvôli kráteniu detských prídavkov pre pracovníkov z ekonomicky slabších krajín Európskej únie. Ide o jednoznačne diskriminačný zákon. Rakúšania chcú, aby ľudia zo Slovenska prispievali do ich štátnej pokladnice rovnako ako domáci, ale nemali také isté výhody," myslí si Tomáš.

Upozornil na to, že Európska komisia už rakúsky zákon analyzuje a predbežne sa aj vyjadrila, že nemusí byť v súlade s právom Európskej únie. "Obávam sa ale, aby to nedopadlo podobne ako pri dvojakej kvalite potravín, keď najprv boli všetci rozhorčení a potom práve Rakúsko, ako predsedajúca krajina EÚ, vyhodila z pripravovanej legislatívy postihovanie takýchto nekalých praktík obchodníkov. Toto rozdeľovanie Európskej únie na občanov 1. a 2. kategórie už musí konečne prestať. Optimálne by bolo, keby sa všetky krajiny dotknuté novým rakúskym zákonom spojili a skúsili podať hromadnú žalobu na Európsky súdny dvor," dodal Tomáš.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.