Bratislava 31. januára (TASR) - Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) neprijal kandidatúru dôchodcu Jána Molnára, ktorý vyzbieral podpisy od poslancov na dni otvorených dverí v parlamente. Dôvodom sú "závažné podozrenia". Informoval o tom jeho hovorca Tomáš Kostelník. Poslanci, ktorí Molnárovi petíciu podpísali, tvrdia, že ich uviedol do omylu.
Kancelária NR SR po stretnutí s poslancami, o ktorých podpisy sa Molnár opieral, konštatovala, že podpisy na Molnárovej petícii sú originálne a pravé. Poslanci však na stretnutí s vedením kancelárie vzniesli námietku, že došlo k úprave petičného hárku až po ich podpise.
"Poslanci prehlásili, že v čase, keď listinu podpisovali, neobsahovala údaj, ktorý bol podstatný pre posúdenie listiny ako listiny, ktorú podpisujú nie ako občania SR, ale ako poslanci SR. V čase podpisu totiž listina za slovom 'petícia' neobsahovala slová 'návrh pre poslancov'," priblížila Kancelária NR SR. Dodáva, že nemá právo ani technické prostriedky na preskúmanie originality predmetnej listiny, ani posúdenie jej úprav.
"Vzhľadom na závažnosť predmetného tvrdenia predseda NR SR Andrej Danko rozhodol o odmietnutí prijatia kandidatúry s tým, že dotknutého účastníka upozornil, že pokiaľ sú jeho práva dotknuté, môže podať opravný prostriedok na Najvyšší súd SR," doplnil Kostelník.
Molnár opieral svoju kandidatúru o podpisy poslancov Maroša Kondróta (Smer-SD), Borisa Kollára (Sme rodina), Mariana Kotlebu, Martina Beluského, Rastislava Schlosára, Jána Kecskésa, Jána Moru, Milana Uhríka, Petra Krupu, Natálie Grausovej (všetci ĽSNS), Martina Fecka (OĽaNO), Petra Marčeka, Juraja Kolesára (obaja nezaradení).
Signatármi jeho petície sú aj Milan Krajniak (Sme rodina), ktorý sám kandiduje na prezidenta SR, a Martin Poliačik (nezaradený), ktorý podporuje kandidatúru svojej spolustraníčky z Progresívneho Slovenska Zuzany Čaputovej. Viacerí z poslancov hovoria, že boli Molnárom uvedení do omylu. Obrátili sa na Danka.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR