Výrobný sektor eurozóny rástol najslabšie za vyše štyri roky

Ilustračné foto. Foto: TASR

Brusel 1. februára (TASR) - Aktivita vo výrobnom sektore eurozóny zaznamenala v januári výrazné spomalenie rastu, pričom jeho tempo bolo najslabšie za vyše štyri roky. Uviedla to spoločnosť IHS Markit, ktorá zverejnila konečné údaje.

Index nákupných manažérov pre výrobný sektor eurozóny dosiahol v januári 50,5 bodu, zatiaľ čo v decembri predstavoval 51,4 bodu. To znamená, že aktivita v tomto sektore rástla len minimálne, keďže rast od poklesu oddeľuje hranica 50 bodov. Výsledok je v súlade s predbežným odhadom zverejneným v januári.

Januárový údaj predstavuje spomalenie rastu výrobného sektora eurozóny šiesty mesiac po sebe. Zároveň to znamená najslabší rast od novembra 2014.

Podľa analytikov IHS Markit sa pod výsledky vo výrobnom sektore eurozóny podpísalo viacero faktorov. Čiastočne januárové výsledky ovplyvnili protesty vo Francúzsku, čiastočne problémy v automobilovom sektore, okrem toho politická neistota a rastúci protekcionizmus vo svete.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.