Počet DDoS útokov síce klesá, no vzrastá ich sofistikovanosť

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Bratislava 20. februára (TASR) - Počet DDoS útokov klesol v roku 2018 o 13 % v porovnaní so štatistickými údajmi z predchádzajúceho roka. Viac ako na kvantitu sa kyberzločinci v oblasti DDoS útokov zamerali na kvalitu. Svedčí o tom aj fakt, že sa predlžuje dĺžka trvania kombinovaných a http flood útokov, čo naznačuje trend využívania nových sofistikovanejších techník.

Podľa správy spoločnosti Kaspersky Lab sú vďaka nízkym nákladom takéto DDoS útoky jednou z najdostupnejších kybernetických zbraní pre zločincov, ako aj internetových trollov, najmä vďaka ich finančnej dostupnosti. Dôsledkom toho môžu byť mnohé podniky bez ohľadu na ich veľkosť alebo odvetvie vystavené hrozbe straty príjmov alebo poškodeniu dobrého mena v prípade, že útoky odstrihnú zákazníkov od webových stránok a ďalších online služieb.

Napriek poklesu DDoS útokov, ktorý bol zaznamenaný v roku 2018, nie je veľa dôvodov na radosť. Nižší počet útokov totiž neznamená pokles v ich závažnosti. Experti predpokladajú, že útočníci začnú v tomto roku používať pokročilé nástroje, ktoré prekonajú štandardnú DDoS ochranu.

Analýza ukázala, že sa predlžuje priemerná dĺžka jednotlivých útokov. V porovnaní so začiatkom roka 2018 sa priemerná dĺžka útokov viac ako zdvojnásobila – z 95 minút v prvom štvrťroku na 218 minút v poslednom štvrťroku. Na druhej strane, útoky známe ako UDP flood (útočník zahlcuje sieť obete obrovským množstvom packetov, následkom čoho sa preťaží server), ktoré predstavujú takmer polovicu (49 %) DDoS útokov v roku 2018, boli veľmi krátke a len zriedka trvali viac ako 5 minút.

Analytici dospeli k názoru, že pokles trvania útokov UDP flood je signálom toho, že trh na jednoduchšie zrealizovateľné útoky sa zmenšuje. Podniky vo veľkom implementujú ochranu pred DDoS útokmi tohto typu a útočníkom sa tak už nevypláca ich nasadenie. Odborníci sa domnievajú, že ich v uplynulom roku hekeri spúšťali len preto, aby si otestovali, či je daný systém proti nim chránený.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.