Tatar prispel asistenciou k výhre Montrealu, hetrik Armiu

Na snímke Tomáš Tatar. Foto: TASR/AP

New York 2. marca (TASR) - Slovenský hokejista Tomáš Tatar prispel v nočnom zápase NHL jednou asistenciou k víťazstvu Montrealu 4:2 na ľade New Yorku Rangers. Pre 28-ročného útočníka to bol 48. bod v prebiehajúcej sezóne (22+26). Tromi gólmi sa na výhre hostí podieľal Joel Armia, fínsky krídelník si pripísal premiérový hetrik v profilige.

"Na tento moment som dlho čakal. Vo fínskej lige som nikdy nestrelil hetrik, maximálne som dal v jednom zápase dva góly," priznal Armia, ktorý má za sebou 220 štartov v NHL. Do Montrealu prišiel pred sezónou z Winnipegu, do súťaže ho draftovalo pred ôsmimi rokmi Buffalo. "Joel má kvalitnú strelu a dnes to potvrdil. Dúfam, že mu tento zápas pomôže k nadobudnutiu sebadôvery a že sa v závere sezóny rozstrieľa," povedal pre nhl.com na adresu hrdinu večera tréner Montrealu Claude Julien.

Tatar v 8. minúte prihral šikovne z otočky na gól Brendanovi Gallagherovi, ktorý vyrovnal na priebežných 1:1. Slovenský útočník odohral takmer 16 a pol minúty aj s plusovým bodom a dvomi strelami. Canadiens si výhrou posilnili šance na účasť v play off, vo Východnej konferencii zatiaľ vlastnia prvú voľnú kartu, keď na prvý nepostupový Pittsburgh majú k dobru dva body. Brankár "Habs" Carey Price vďaka 28 úspešným zákrokom zaznamenal 313. víťazstvo v NHL a už iba jedno ho delí od vyrovnania klubového rekordu, ktorý drží legendárny Jacques Plante. Rangers prehrali tretí zápas po sebe, ich brankár Henrik Lundqvist sa s 22.434 zákrokmi v kariére dostal pred Eda Belfoura na siedme miesto v historickom poradí NHL.

Washington otočil v tretej tretine skóre súboja dvoch čelných tímov Metropolitnej divízie a triumfoval na ľade New Yorku Islanders 3:1. Víťazný gól Capitals vsietil v presilovke kapitán Alexander Ovečkin. Bol to pre neho už 45. presný zásah v sezóne a stal sa prvým hráčom v histórii súťaže, ktorý zaznamenal desať 45-gólových sezón. Odpútal sa od Waynea Gretzkého a Mikea Bossyho, ktorí si zaknihovali "iba" deväť ročníkov s minimálne 45 gólmi. Pre ruského krídelníka to bol 106. víťazný gól v NHL. "Jeho schopnosť strieľať góly a vytvárať si šance v ofenzíve je niečo, čo som nikdy predtým nevidel. V tejto lige hrá množstvo osobností, no žiadna z nich nie je takým rodeným strelcom ako Alex. Ťahá naše mužstvo, je to pre nás výnimočný hráč," uviedol na adresu Ovečkina jeho spoluhráč z útoku T.J. Oshie (v zápase 1+1).

V ďalšom zápase domáce Buffalo zdolalo Pittsburgh 4:3 po predĺžení. Proti svojmu bývalému klubu sa vytiahol Conor Sheary, ktorý strelil dva góly, pričom tým druhým rozhodol v záverečnej minúte predĺženia o triumfe Sabres. Pripísal si aj asistenciu pri vyrovnávajúcom góle obrancu Brandona Montoura na 3:3 z 58. minúty. Montour skóroval premiérovo v drese Buffala po výmene z Anaheimu. Jack Eichel bodoval v siedmom zápase po sebe a dosiahol métu 70 bodov ako prvý hráč Sabres od sezóny 2011/2012. Útočník Pittsburghu Patric Hörnqvist odohral jubilejný 700. duel v NHL. Dva body v drese Penguins zaznamenal kapitán Sidney Crosby (1+1), so 439 gólmi v drese "tučniakov" sa vyrovnal Jaromírovi Jágrovi na druhom mieste historického poradia klubu.

Philadelphia uspela na ľade New Jersey 6:3 aj vďaka dvom gólom a jednej asistencii Jamesa van Riemsdyka. Flyers utvorili nový ligový rekord tým, že nasadili v jednej sezóne už ôsmeho brankára. Po trejde z Edmontonu dostal medzi žŕdkami príležitosť Cam Talbot a k víťazstvu prispel 30 úspešnými zákrokmi. "Letci" si predĺžili bodovú sériu na štyri zápasy a stále živia nádej na účasť v play off, na pozíciu Columbusu s druhou voľnou kartou strácajú momentálne päť bodov.

V šlágri Západnej konferencie Winnipeg zdolal doma Nashville 5:3 a vystriedal "predátorov" na čele Centrálnej divízie. Mark Scheifele, Blake Wheeler a nová posila Kevin Hayes sa podieľali na výhre Jets zhodne gólom a dvomi asistenciami. Fínsky útočník Mikael Granlund pri debute v drese Nashvillu dosiahol bod za asistenciu.

Trápiaci sa Anaheim nestačil na Vegas, ktorému podľahol 0:3. Brankár hostí Marc-Andre Fleury zneškodnil všetkých 34 striel súpera a vychytal už 55. čisté konto v NHL, čím sa osamostatnil na 21. mieste historického rebríčka pred Berniem Parentom, Edom Giacominom a Pekkom Rinnem. Ducks prehrali piatykrát v rade. Pred zápasom "káčeri" ocenili Ryana Millera ako najúspešnejšieho amerického brankára v histórii NHL.

sumáre NHL:

NEW YORK RANGERS – MONTREAL CANADIENS 2:4 (1:0, 0:2, 1:2)
Góly: 5. Namestnikov (Skjei, Shattenkirk), 58. Lemieux (Fast, Skjei) – 28. Gallagher (TATAR, Benn), 35. Armia (Folin, Mete), 45. Armia (Kotkaniemi, Kulak), 60. Armia (Byron, Thompson). Brankári: Lundqvist - Price, strely na bránku: 30:37, 17.334 divákov.

NEW YORK ISLANDERS – WASHINGTON CAPITALS 1:3 (1:0, 0:0, 0:3)
Góly: 3. Kühnhackl – 44. Vrána (Bäckström, Kempný), 45. Ovečkin (Oshie, Kuznecov), 59. Oshie. Brankári: Greiss - Holtby, strely na bránku: 21:29, 13.971 divákov.

BUFFALO SABRES – PITTSBURGH PENGUINS 4:3 pp (2:1, 0:2, 1:0 - 1:0)
Góly: 4. Eichel (Reinhart), 13. Sheary (Okposo, Montour), 58. Montour (Rodrigues, Sheary), 65. Sheary – 5. Bjugstad (Trotman, Simon), 38. Hörnqvist (Schultz, Crosby), 39. Crosby (Malkin, Schultz). Brankári: Ullmark - Murray, strely na bránku: 30:44, 19.070 divákov.

NEW JERSEY DEVILS – PHILADELPHIA FLYERS 3:6 (0:2, 2:1, 1:3)
Góly: 25. Severson (Agostino, Zajac), 29. Bratt (Severson, Hischier), 58. Rooney (Bratt, Severson) – 13. van Riemsdyk (Giroux, Voráček), 15. van Riemsdyk (Hartman), 40. Konecny, 41. Couturier (Giroux, Voráček), 47. Provorov (Sanheim, Voráček), 57. Konecny (van Riemsdyk, Laughton). Brankári: Schneider - Talbot, strely na bránku: 33:24, 15.247 divákov.

CAROLINA HURRICANES – ST. LOUIS BLUES 5:2 (2:1, 1:1, 2:0)
Góly: 8. Williams (Pesce, Niederreiter), 11. Faulk (Niederreiter, Aho), 34. Aho (Teräväinen), 51. Staal (Teräväinen, Hamilton), 59. Svečnikov (Pesce, Faulk) – 7. Sundqvist (Dunn, Thomas), 23. Dunn (Thomas, Maroon). Brankári: McElhinney - Allen, strely na bránku: 24:23, 15.363 divákov.

WINNIPEG JETS – NASHVILLE PREDATORS 5:3 (0:1, 2:1, 3:1)
Góly: 36. Scheifele (Wheeler, Trouba), 39. Connor (Ehlers, Hayes), 55. Wheeler (Scheifele), 59. Myers (Scheifele, Hayes), 60. Hayes (Wheeler) – 16. Arvidsson (Forsberg), 33. Subban (Johansen, Ellis), 59. Ekholm (Ellis, Granlund). Brankári: Brossoit - Rinne, strely na bránku: 32:38, 15.321 divákov.

ANAHEIM DUCKS – VEGAS GOLDEN KNIGHTS 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Góly: 15. Karlsson (Stone, Theodore), 39. Tuch (Marchessault), 60. Eakin (Bellemare, Carpenter). Brankári: Gibson - Fleury, strely na bránku: 34:34, 16.456 divákov.

SAN JOSE SHARKS – COLORADO AVALANCHE 4:3 (1:0, 2:1, 1:2)
Góly: 5. Sörensen (Burns, Thornton), 23. Meier (Pavelski), 40. Sörensen (Hertl, Labanc), 53. Pavelski (Labanc, Couture) – 25. Zadorov (Landeskog, Cole), 51. Rantanen (Landeskog, Kerfoot), 54. Girard (Landeskog, MacKinnon). Brankári: Jones - Varlamov, strely na bránku: 40:25, 17.351 divákov.