Primátorkou Gdanska sa stala 39-ročná Aleksandra Dulkiewiczová

Aleksandra Dulkiewiczová s dcérou, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Varšava 4. marca (TASR) - Predčasné voľby primátora Gdanska vyhrala v nedeľu Aleksandra Dulkiewiczová, ktorú volilo 82,22 percenta zúčastnených voličov.

Podľa agentúry PAP o tom v pondelok prostredníctvom Twitteru informovala jej hovorkyňa Magdalena Skorupka-Kaczmareková. Svoje právo voliť využilo 48,67 percenta oprávnených obyvateľov mesta.

Voľby v Gdansku vypísali po tom, ako sa dlhoročný primátor tohto prístavného mesta Pawel Adamowicz stal 13. januára tohto roku obeťou útoku počas charitatívnej akcie. Útočník ho priamo na pódiu bodol do srdca a do brucha. O deň neskôr 53-ročný Adamowicz zraneniam podľahol. Dulkiewiczová bola jeho blízkou spolupracovníčkou.

Adamowiczova manželka Magdalena v reakcii na predbežné neoficiálne výsledky volieb vyhlásila, že Gdansk "ukázal svoju veľkosť, svoju nezávislosť a dobre zvolil".

Spolu s dvoma dcérami Adamowiczová následne vo videu zverejnenom na sociálnych sieťach zablahoželala Dulkiewiczovej k víťazstvu vo voľbách, v ktorých dostala od voličov "obrovský mandát dôvery". "Viem a verím, že s ním dobre naložíš," dodala Adamowiczová.

Po zverejnení predbežných výsledkov sa 39-ročná Dulkiewiczová v pondelok ráno občanom Gdanska poďakovala za účasť vo voľbách, ich občiansky postoj i za podporu svojej kandidatúry.

V rozhovore pre spravodajský portál Gazeta wyborcza uviedla, že občania jej dali veľkú dôveru a ona cíti veľkú zodpovednosť. Za svoje priority označila ďalší rozvoj mesta, lepšie služby a lepší život pre jeho obyvateľov.

Dulkiewiczová mala vo voľbách dvoch protikandidátov. Grzegorza Brauna volilo 11,86 percenta voličov a Mareka Skibu podporilo 5,92 percenta hlasujúcich, napísala vo svojom tvíte Magdalena Skorupka-Kaczmareková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.