Mihál a Poliačik navrhujú zrušiť osobitný odvod pre obchodné reťazce

Na archívnej snímke Jozef Mihál. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 4. marca (TASR) – Osobitný odvod pre obchodné reťazce by sa mal zrušiť. Zákon s týmto cieľom predkladajú na najbližšiu schôdzu Národnej rady (NR) SR nezaradení poslanci Jozef Mihál a Martin Poliačik. Podľa nich existuje silné podozrenie, že tento odvod bol zavedený v rozpore s pravidlami Európskej únie (EÚ).

Osobitný odvod podľa nezaradených poslancov prispel v januári tohto roka k najrýchlejšiemu rastu cien potravín v slovenských obchodoch za posledných päť rokov. "Štatistický úrad (ŠÚ) SR vyhodnotil v januári rast cien potravín o 3 % medzimesačne," skonštatoval Mihál. Ako jednu z príčin označil práve osobitný odvod.

Poslanci sa obávajú, že zákon o osobitnom odvode pre obchodné reťazce môže porušovať právo EÚ. Pravidlá sú podľa nich nastavené tak, aby zasiahli predovšetkým zahraničných podnikateľov. "Okrem toho, že Slováci platia vyššie ceny za potraviny, hrozí, že sa budeme musieť všetci zložiť na pokuty a náhrady škôd, ktoré poputujú zahraničným obchodníkom na základe rozhodnutia Súdneho dvora EÚ a tomuto treba, jednoducho, čo najrýchlejšie predísť," zdôraznil Mihál.

Zákonom z dielne nezaradených poslancov by sa mal zrušiť osobitný odvod pre obchodné reťazce. "A, samozrejme, z pohľadu daňového, tie výdavky, ktoré už obchodníci zaplatili, sa im uznajú ako daňový výdavok," priblížil Mihál.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.