V Nemecku zomrel bývalý minister zahraničných vecí Klaus Kinkel

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Berlín 5. marca (TASR) - Vo veku 82 rokov zomrel v pondelok bývalý nemecký minister zahraničných vecí Klaus Kinkel. Informovala o tom v utorok agentúra DPA s odvolaním sa na rodinu zosnulého.

Klaus Kinkel zastával post šéfa nemeckej diplomacie v rokoch 1992-1998 vo vláde vtedajšieho kancelára Helmuta Kohla. Od roku 1993 pôsobil aj na poste vicekancelára.

Vo vláde zastupoval liberálnu Slobodnú demokratickú stranu (FDP), ktorej v rokoch 1993-1995 aj šéfoval.

Na prelome 70. a 80. rokov (1979-1982) bol ako prvý civilista riaditeľom Spolkovej spravodajskej služby (BND). Následne takmer desaťročie pôsobil na ministerstve spravodlivosti, ktoré v rokoch 1991-1992 aj viedol.

Zosnulému politikovi vzdal v utorok hold súčasný predseda FDP Christian Lindner, ktorý Kinkela označil za "čestného a pokorného človeka s charakterom".

Profil bývalého nemeckého ministra zahraničných vecí Klausa Kinkela

Bol právnikom, politikom, predsedom nemeckej Slobodnej demokratickej strany (FDP). Ministrom zahraničných vecí Nemecka bol v rokoch 1992-1998. Ako šéf diplomacie sa zúčastňoval na riešení konfliktov na Balkáne v 90. rokoch 20. storočia a zasadil sa tiež o vytvorenie Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu.

Klaus Kinkel sa narodil 17. decembra 1936 v Metzingene, v 22-tisícovom švábskom mestečku v spolkovej krajine Bádensko-Württenbursko. Vyštudoval právo na univerzitách v Bonne, Kolíne nad Rýnom v Tübingene a Stuttgarte. Titul doktora práv získal v roku 1964.

Spočiatku pracoval ako štátny zamestnanec, v roku 1968 sa zamestnal na nemeckom federálnom ministerstve vnútra. Pôsobil ako autor prejavov a poradca vtedajšieho ministra Hansa-Dietricha Genschera. V období rokov 1970-1974 tam pracoval ako vedúci úradu.

Keď sa v roku 1974 Hans-Dietrich Genscher stal ministrom zahraničných vecí, prešiel s ním na tento úrad aj Klaus Kinkel. V rokoch 1974-1979 na ministerstve zahraničných vecí zastával funkciu vedúceho plánovacieho odboru.

V rokoch 1979-1982 vykonával funkciu predsedu Spolkovej spravodajskej služby ako prvá civilná osoba v tejto pozícii. V rokoch 1982-1991 pôsobil ako štátny tajomník ministerstva spravodlivosti.

V januári 1991 vstúpil do Slobodnej demokratickej strany (FDP). Od 18. januára 1991 do 18. mája bol ministrom spravodlivosti. Medzi jeho zásluhy patrí snaha postaviť komunistického lídra Nemeckej demokratickej republiky Ericha Honeckera pred súd. Takisto sa podieľal na rokovaniach s teroristickou organizáciou Frakcia Červenej armády a primäl ju vzdať sa násilia.

Ministrom zahraničných vecí sa Klaus Kinkel stal po prekvapivom rozhodnutí jeho strany FDP, ktorá ho po hlasovaní 29. apríla 1992 nominovala na tento post namiesto Irmgard Schwaetzerovej.

Klaus Kinkel už vo svojom prvom vystúpení na pôde Spolkového snemu obhajoval potrebu ratifikovať Zmluvu o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci medzi Česko-Slovenskom a zjednoteným Nemeckom uzavretú v roku 1992. Kinkel je podpísaný aj pod Česko-nemeckou deklaráciou o vzájomných vzťahoch a ich budúcom rozvoji z roku 1997.

Počas svojho pôsobenia sa Klaus Kinkel zaslúžil významnou mierou o ukončenie krvavého konfliktu na Balkáne. Navrhol vytvorenie Medzinárodného trestného tribunálu pre Juhosláviu (neskôr pre bývalú Juhosláviu, ICTY). Spolu s kancelárom Helmutom Kohlom presadil Klaus Kinkel novelizáciu nemeckej ústavy z roku 1949 vo forme troch bodov, ktoré umožnili nemeckým vojakom zúčastňovať sa prvý raz od 2. svetovej vojny na medzinárodných mierových misiách schválených Organizáciou spojených národov (OSN). Krátko na to sa Nemecko zúčastnilo na mierovej misii v Somálsku.

Ako stúpenec európskej integrácie sa Kinkel zasadil o to, aby Nemecko v decembri 1992 ratifikovalo Maastrichtskú zmluvu o európskej politickej a hospodárskej únii, čím sa stalo desiatou z 12 krajín Európskeho spoločenstva, ktoré dokument podpísali.

V rokoch 1993 až 1998 bol Klaus Kinkel nemeckým vicekancelárom. V období rokov 1993-1995 tiež zastával funkciu spolkového predsedu FDP. Od roku 1994 bol členom Spolkového snemu (Bundestagu).

Z vládnych funkcii odišiel po volebnej prehre FDP v roku 1998, kedy sa víťazom volieb stali sociálni demokrati. Kinkelovým nástupcom na poste šéfa diplomacie bol nominant zelených Joschka Fischer.

Vo volebnom období 1998-2002 bol Klaus Kinkel podpredsedom parlamentnej frakcie slobodných v Bundestagu. Naďalej sa venoval publikačným a filantropickým aktivitám. Klaus Kinkel bol ženatý, má tri deti.

V januári 2017 Klaus Kinkel českým novinárom povedal, že deklarácia z roku 1997 pomohla zdvihnúť tieň minulosti vo vzťahoch oboch krajín a zbavila ich tak istého napätia a kŕčovitosti. "Vtedy bolo ešte vo vzťahoch citeľné napätie. Rokovanie bolo veľmi zložité a som vďačný za to, že se to podarilo," zaspomínal si Klaus Kinkel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.