Súkromný sektor eurozóny vo februári ožil

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Brusel 5. marca (TASR) – Súkromný sektor eurozóny vo februári ožil a jeho aktivita vzrástla o niečo viac, ako naznačil predbežný odhad. Vyplýva to zo spresnených údajov spoločnosti IHS Markit.

Podľa najnovšieho prieskumu kombinovaný index nákupných manažérov pre sektory služieb aj výroby v eurozóne (Purchasing Managers Index, PMI), ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem, sa po očistení od sezónnych vplyvov vo februári zvýši na 51,9 bodu z januárových 51 bodov.

Spresnený februárový výsledok je lepší ako 51,4 bodu pri predbežnom odhade a ešte viac sa vzdialil od hranice 50 bodov, ktorá oddeľuje rast výkonu súkromného sektora od jeho poklesu. Ale zároveň stále zaostáva za hodnotami, ktoré dosahoval v uplynulých štyroch rokoch.

PMI dominantného sektora služieb, ktorý napovedá, ako sa bude vyvíjať situácia v celej škále firiem, od veľkých bánk po malé reštaurácie a opravovne, sa vo februári tiež zvýšil viac, ako signalizovali predbežné údaje. A to na 52,8 bodu namiesto na 52,3 bodu, z 51,2 bodu v januári, čo je jeho trojmesačné maximum.

Čo sa týka štyroch najväčších ekonomík eurozóny, najvyšší PMI súkromného sektora vykázalo vo februári Írsko, a to 55,4 bodu, čo bola jeho najvyššia hodnota za štyri mesiace. Nasledovali Španielsko s 53,5 bodu (dvojmesačné maximum), Nemecko s 52,8 bodu (štvormesačné maximum a vyššia hodnota ako 52,7 bodu pri rýchlom odhade). Pozitívne prekvapilo Francúzsko s PMI na úrovni 50,4 bodu, čo je lepší výsledok ako predbežných 49,9 bodu a najvyššia hodnota PMI za tri mesiace. PMI talianskeho súkromného sektora sa však stále drží pod hranicou 50 bodov, aj keď vo februári dosiahol dvojmesačné maximum 49,6 bodu.

Separátny prieskum na začiatku mesiaca však ukázal, že výrobný sektor zaznamenal vo februári pokles, prvýkrát od júna 2013, aj keď o niečo menší ako pri rýchlom odhade. Jeho PMI sa totiž znížil na 49,3 bodu z 50,5 bodu v januári a prvýkrát od polovice roka 2013 sa prepadol pod hranicu 50 bodov. Predbežné údaje pritom signalizovali pokles februárového PMI na 49,2 bodu. A znižovanie objednávok v priemysle naznačuje, že situácia sa ešte zhorší.

Podľa Chrisa Williamsona, hlavného ekonóma Markit, spresnený prieskum ukázal, že výkon eurozóny bol lepší, ako naznačili predbežné údaje, a tiež lepší ako v januári. Čiastočne k tomu prispelo zmiernenie niektorých jednorazových faktorov, ako sú protesty žltých viest vo Francúzsku a adaptácia na nové pravidlá pre emisie v automobilovom sektore. Potvrdil tiež, že ekonomika zostáva "utlmená", keďže stále čelí problémom, ktoré obmedzujú jej výkon, od spomalenia globálneho hospodárstva, cez rastúce geopolitické napätie, obchodné vojny až po brexit a sprísnenie finančných podmienok.

Februárové údaje poukazujú na zrýchlenie rastu hospodárstva eurozóny minulý mesiac na 0,2 % z predpokladaných 0,1 % v januári. To znamená, že za celý 1. štvrťrok by mohol výkon hospodárstva eurozóny stúpnuť o 0,2 %, rovnako ako v poslednom kvartáli vlani.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.