Ekonómovia: Najvhodnejším novým šéfom ECB je Coeuré

ECB, ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Frankfurt nad Mohanom 6. marca (TASR) - Najvhodnejším budúcim šéfom Európskej centrálnej banky (ECB) by bol člen Výkonnej rady ECB Benoit Coeuré. Pre politické komplikácie výberového procesu a právne prekážky je však šanca, že by najvyššiu funkciu získal, veľmi nízka. Zhodli sa na tom viacerí ekonómovia.

Podľa prieskumu agentúry Reuters zo 4. - 5. marca, ktorá ho uskutočnila na vzorke vyše 50 ekonómov, by ideálnym nástupcom Maria Draghiho, ktorému sa funkčné obdobie končí v októbri, bol Coeuré, šéf trhových operácií ECB a kľúčový architekt systému kvantitatívneho uvoľňovania v období krízy v eurozóne. To je názor viac než tretiny ekonómov, ktorí sa na prieskume zúčastnili. Vyše pätina za vhodných kandidátov na najvyšší post v ECB považuje bývalého šéfa fínskej centrálnej banky Erkkiho Liikanena a súčasného šéfa nemeckej Bundesbank Jensa Weidmanna.

Ale na otázku, kto je najpravdepodobnejším nástupcom Draghiho, výrazne viac než tretina z ekonómov určila Liikanena. Konečné rozhodnutie totiž bude politickým kompromisom medzi najväčšími hráčmi v eurozóne. Výber prezidenta ECB je súčasťou väčšieho preskupovania síl v centrálnej banke menového bloku, kde tento rok dochádza k výmene polovice pozícií vo Výkonnej rade ECB a vyše tretiny miest v Rade guvernérov.

Zvyšok oslovených ekonómov rozdelil rovnomerne svoje hlasy v prospech šéfa francúzskej centrálnej banky Francoisa Villeroya de Galhau, fínskeho guvernéra centrálnej banky Olliho Rehna, Weidmanna a Coeurého. Očakáva sa, že proces výberu sa začne po májových voľbách do Európskeho parlamentu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.