Príprava zákona o dani z príjmov je podľa daňových poradcov narýchlo

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Bratislava 7. marca (TASR) – Príprava nového zákona o dani z príjmov je podľa Slovenskej komory daňových poradcov (SKDP) narýchlo. Avizovaná účinnosť od 1. januára 2020 je podľa ich názoru nevhodná, keďže nedáva dostatočný priestor na prípravu a diskusiu s odborníkmi.

Ministerstvo financií (MF) SR podľa daňových poradcov pripravuje nový zákon, ktorý by mal platiť od januára 2020. Napriek tomu, že zákon by mal platiť už onedlho, nie sú podľa nich známe jeho ciele a chýba aj verejná diskusia s odborníkmi či akademikmi. "Nový zákon by mal mať jasný cieľ, jasnú koncepciu na začiatku a k tomu by sa mali všetky tie opatrenia prispôsobovať," skonštatovala na štvrtkovej tlačovej konferencii viceprezidentka SKDP Miriam Galandová. Chýba podľa nej jasná predstava, čo by sa malo zákonom docieliť.

Nedostatok času na prípravu a diskusiu môže z jej pohľadu viesť k neskorším problémom s interpretáciou zákona. Za lepší termín považuje január 2021, respektíve 2022 z dôvodu volieb. Avizované zmeny, zamerané na podporu malých a stredných podnikateľov, by sa podľa Galandovej mohli dosiahnuť aj novelou zákona. Úplne nový zákon by tak mohol vzniknúť v dlhšom časovom horizonte.

V rámci konzultácie k predbežnej informácii o pripravovanom zákone SKDP predložila viac ako 40 návrhov. Týkali sa napríklad odpočtu daňovej straty. Navrhovali prehodnotiť súčasné podmienky umorovania strát. Aktuálny stav podľa poradcov prakticky znemožňuje úplný odpočet straty u podnikateľa, ktorý je viac ako jeden rok v strate. Ďalším návrhom bolo významne zredukovať podmienku zaplatenia pri daňových výdavkoch. Úpravy navrhli aj v oblasti spočítavania strát a ich odpočtu od základu dane. Daňovníci, fyzické osoby, majú podľa SKDP počas roka viacero druhov príjmov, avšak stratu z jednej činnosti si nemôžu odpočítať od iných príjmov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.