E. Macron vyzval na rozumné prechodné obdobie v Alžírsku

Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: TASR/AP

Džibuti 12. marca (TASR) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval v utorok alžírskych predstaviteľov, aby pripravili "rozumné" prechodné obdobie po tom, ako sa tamojší dlhoročný prezident Abdal Azíz Buteflika rozhodol ďalej nekandidovať. Informovala o tom agentúra AFP.

"Vítam rozhodnutie prezidenta Boutefliku, ktoré je začiatkom novej kapitoly," povedal počas tlačovej konferencie na návšteve hlavného mesta Džibutska vo východnej Afrike. Zdôraznil však, že severoafrická krajina potrebuje po 20-ročnej Bouteflikovej vláde "prechod v rozumnom časovom rámci".

Macron ďalej uvítal "dôstojnosť, s akou obyvateľstvo a najmä mládež v Alžírsku dokázali vyjadriť svoju nádej, túžbu po zmene, ako aj profesionalitu bezpečnostných síl".

"Urobíme všetko pre to, aby sme Alžírsko v tomto prechode sprevádzali v priateľstve a s úctou," ubezpečil Macron v Džibuti.

Agentúra AFP vo svojej správe doplnila, že vláda v Paríži bola vo svojich vyhláseniach o Alžírsku v posledných týždňoch opatrná. Nechcela totiž vyvolať dojem, že zasahuje do vnútorných záležitostí svojej bývalej severoafrickej kolónie.

Dlhoročný alžírsky prezident Abdal Azíz Buteflika stiahol v pondelok svoju kandidatúru v nadchádzajúcich prezidentských voľbách. Zároveň oznámil odloženie volieb pôvodne naplánovaných na 18. apríla.

Buteflika následne poveril zostavením novej vlády doterajšieho ministra vnútra Núraddína Badawího, ktorý vo funkcii premiéra nahradí Ahmada Ujahju.

V rôznych častiach Alžírska protestovali od februára v uliciach davy ľudí, ktorí nesúhlasili s Buteflikovým zámerom uchádzať sa v aprílových voľbách o piate funkčné obdobie.

Prezident úradujúci od roku 1999 má vážne zdravotné problémy a na verejnosti už takmer nevystupuje. Mnohí Alžírčania ho vnímajú len ako bábku v rukách armády, rodinných klanov a vplyvnej podnikateľskej elity.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.