Prezident SR A. Kiska vymenoval za nového guvernéra NBS P. Kažimíra

Na archívnej snímke Peter Kažimír. Foto: TASR - Martin Baumann

Prezident SR Andrej Kiska vymenoval do funkcie guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra Kažimíra (Smer-SD), ktorý bol od roku 2012 ministrom financií. Do kresla zasadne od 1. júna tohto roka.

Prezident pripomenul, že Kažimír nastupoval do funkcie ministra financií, keď Slovensko bojovalo s vysokým deficitom a nezamestnanosťou. "Hoci som mal iný názor na hospodársku a finančnú politiku štátu, našu ekonomiku sa podarilo naštartovať. Máme návrh vyrovnaného rozpočtu," ocenil.

Podľa hlavy štátu však v súčasnosti existujú signály, že môže prísť ďalšia kríza, preto je podľa neho dôležité mať vyrovnaný rozpočet. Taktiež je dôležité, aby "sa nerozdávalo v rámci neoficiálnej predvolebnej kampane". "Je potrebné myslieť na roky, kedy sa darí aj kedy sa nedarí. Treba byť opatrný, som rád, že máme nastavený vyrovnaný rozpočet," zhodnotil Kiska.

Podľa neho sú slovenské banky pripravené na možné krízy. Ocenil tiež zavedenie projektu Hodnota za peniaze počas ministrovania Kažimíra. Upozornil však aj na potrebu nezávislosti v novej funkcii. "Ako guvernér NBS musíte byť nezávislý a nestranný. Vy ako dlhoročný podpredseda a člen politickej strany budete predmetom verejného záujmu a kontroly, každé jedno vaše vyjadrenie bude konfrontované," podotkol prezident. Od Kažimíra ako šéfa centrálnej banky očakáva zapájanie sa do verejnej diskusie, aby "bola NBS generátorom nových nápadov z pohľadu ekonomiky a prosperity krajiny ako takej".

Kažimír vystrieda na poste guvernéra NBS Jozefa Makúcha. Ten oznámil v novembri minulého roka Bankovej rade NBS, že chce z tohto postu predčasne odísť. Oficiálne sa pritom malo skončiť jeho funkčné obdobie v roku 2021. Makúch naznačil skorší odchod z funkcie už vlani v septembri. Zdôvodnil to obavami o stabilitu politického prostredia v budúcnosti, tiež mal pochybnosti o reprezentatívnosti budúceho parlamentu.

"Môže mať problém vôbec niekoho zvoliť a toto je otázka, či pre NBS nebude lepšie, keď tam bude guvernér, ktorý príde ešte pred voľbami a nebude vystavený týmto politickým tlakom. Nezávislosť banky tým bude posilnená. Alebo sa bude robiť voľba v roku 2021, keď to prostredie môže byť veľmi hektické," skonštatoval vlani v septembri pre TASR Makúch. Po odchode z národnej banky plánuje pôsobiť na akademickej pôde Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity. Viackrát sa vyjadril, že považuje Kažimíra za dobrého nástupcu.

Post viceguvernéra NBS ostáva zatiaľ neobsadený. Hlava štátu o Jozefovi Hudákovi, ktorý do tejto funkcie kandiduje ako jediný, ešte nerozhodla.

P. Kažimír sa vzdá svojich politických funkcií, z NBS chce modernú inštitúciu

Peter Kažimír (Smer-SD) sa plánuje vzdať v najbližších dňoch všetkých politických funkcií. Následne plánuje ísť za premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD) a predsedom Smeru-SD Robertom Ficom, aby s nimi hovoril o dátume jeho rezignácie na rezorte financií. Na novom poste guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) chce pokračovať v práci doterajšieho guvernéra Jozefa Makúcha, aby bola NBS naďalej vnímaná ako moderná inštitúcia a chce, aby reagovala na výzvy napríklad v oblasti fintechov. Slovenské verejné financie podľa jeho slov zanecháva v dobrej kondícii.

"Vzdanie sa mandátu poslanca Národnej rady SR urobím v najbližších dňoch," avizoval Kažimír. V súvislosti s vývojom ekonomiky skonštatoval, že aktuálne je "zložité obdobie". "Každá ďalšia prognóza potvrdzuje, že ekonomický rast spomaľuje. Stále ale nie je dôvod na paniku, sme v úplne inej situácii ako v roku 2008," zhodnotil Kažimír. Inštitúcie európskej menovej únie, ale aj národné inštitúcie Slovenska sú podľa neho pripravené na to, aby zvládli akékoľvek výkyvy. "Slovensko stále patrí k tým, ktorí majú prognózovaný najsilnejší ekonomický rast. Sme na historických číslach s trhom práce, dostali sme sa do bodu, kde sa to, čo sa volá ekonomický cyklus, zrejme otáča," myslí si Kažimír. Dôležité bude, ako sa vyvinie brexit či obchodné vojny. "Toto všetko je pred nami," dodal Kažimír.

Podľa dosluhujúceho ministra financií sú slovenské verejné financie v dobrej kondícii. Schválený rozpočet počíta s vyrovnaným hospodárením. Lepšie hospodárenie sa očakáva aj za minulý rok. "Naznačujem, že budú zrejme lepšie, ako sme očakávali a ako boli napísané v zákone o rozpočte. Zatiaľ je všetko naštartované tak, aby sme prvýkrát v histórii krajiny mohli dosiahnuť v roku 2019 výsledok hospodárenia nula z pohľadu deficitu," naznačil Kažimír.

Viaceré koaličné strany prichádzajú s vlastnými návrhmi zákonov. Koaličná SNS predstavila návrhy na zníženie niektorých daní, rovnako aj Most-Híd presadzuje zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane. "Som permanentne v kontakte s predsedom SNS Andrejom Dankom. Nemáme žiadny osobný problém. Súhlasím s tým, že máme iný pohľad na riadenie krajiny. Myslím si, že veľmi dobre vníma, že zubami-nechtami sa bijem za schválený rozpočet," doplnil Kažimír s tým, že by sa nemalo výrazne zasahovať do príjmov štátu. "Čo sa týka ďalších rokov, rezort financií pripravuje podklady a rôzne parametrické návrhy. To už bude musieť postrážiť predseda vlády a môj nástupca," dodal Kažimír.

Doterajší guvernér NBS Jozef Makúch skonštatoval, že NBS je v dobrom stave. "Schválili sme založenie inovačného hubu spolu s MF SR, máme pripravené riešenia, ktoré ani naše komerčné banky nie sú schopné okamžite zaviesť. Všetko máme urobené na najvyššej úrovni. Personálne je tiež banka vo veľmi dobrej kondícii," zhodnotil Makúch s tým, že sa teší, že jej vedenie preberie Kažimír. "Podľa môjho názoru je to naozaj vhodný kandidát na guvernéra," dodal Makúch a potvrdil, že najbližšie tri roky bude pôsobiť na akademickej pôde.

Profil Petra Kažimíra

Peter Kažimír sa narodil 28. júna 1968 v Košiciach. Vyštudoval Obchodnú fakultu na Vysokej škole ekonomickej (VŠE) v Bratislave, odbor ekonomika zahraničného obchodu.

V rokoch 1993 - 1995 pracoval ako asistent daňového poradcu v komerčno-právnej kancelárii Schubert & partners. V rokoch 1995 - 2006 bol členom Predstavenstva spoločnosti VIVANT, a.s., v ktorej pôsobil aj ako riaditeľ. V rokoch 1997 - 2006 predsedal Dozornej rade spoločnosti Sceptrum, a.s., Brno. V rokoch 1999 - 2006 bol riaditeľom a členom Predstavenstva spoločnosti PARTA-GAS, a.s., v rokoch 2001 - 2006 pôsobil ako člen správnej rady doplnkovej dôchodkovej poisťovne DDP Credit Suisse Life and Pensions.

V parlamentných voľbách v júni roku 2006 zvolili Petra Kažimíra za poslanca Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) za stranu Smer-SD. Vláda ho 19. júla 2006 vymenovala do funkcie štátneho tajomníka Ministerstva financií Slovenskej republiky (MF SR). V tomto období bol aj predsedom Dozornej rady Národného jadrového fondu.

V roku 2010 ho zvolili za podpredsedu strany Smer-SD. Po parlamentných voľbách v roku 2010 sa stal Peter Kažimír poslancom NR SR za stranu Smer-SD, ktorá bola v tom období v opozícii. Pôsobil ako tieňový minister financií.

Po predčasných parlamentných voľbách v marci 2012 bol Peter Kažimír 4. apríla 2012 vymenovaný do funkcie podpredsedu vlády a ministra financií SR v druhej vláde Roberta Fica (Smer-SD). Od 6. mája 2015 bol dočasne poverený vedením Ministerstva hospodárstva SR.

V novom volebnom období, v tretej vláde Roberta Fica, sa stal Peter Kažimír opäť ministrom financií. Do funkcie nastúpil 23. marca 2016.

V decembri 2012 si prebral Kažimír v Bruseli z rúk predstaviteľov Európskej nadácie pre riadenie kvality (EFQM) certifikát manažérstva kvality "Uznanie pre výnimočnosť na úrovni päť hviezd". Slovenské ministerstvo financií získalo túto cenu ako vôbec prvý orgán štátnej správy v Európe. Britský mesačník The Banker, patriaci do skupiny Financial Times, vyhlásil Kažimíra za ministra financií Európy za rok 2018. Rozhodnutie udeliť cenu Kažimírovi bolo výsledkom hodnotenia redakčného tímu časopisu The Banker, ako aj prieskumu medzi vplyvnými európskymi bankármi a ekonómami.

Prezident SR Andrej Kiska 22. marca 2018 Petra Kažimíra opätovne vymenoval do funkcie ministra financií SR vo vláde Petra Pellegriniho, kde tiež zastáva post podpredsedu vlády.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.