Pamätník Tomáša Baťu v Zlíne bude po vyše 70 rokoch v pôvodnej podobe

Pamätník Tomáša Baťu v Zlíne prechádza rekonštrukciou. Archívna snímka Foto: Wikipedia

Bratislava/Zlín 23. marca (TASR) – Mesto Zlín dokončuje rozsiahlu obnovu Pamätníka Tomáša Baťu pre tohtoročnú turistickú sezónu. Rekonštrukcia moderného skleneného monumentu do pôvodnej stavebnej podoby je hotová, pokračujú práce v interiéri.

Podľa Zdeňka Urbanovského z Centrály cestovného ruchu Východnej Moravy pre Zlínsky kraj pamätník vlani v deň stého výročia vzniku Československa výnimočne sprístupnili verejnosti. Bol o to veľký záujem a ľudia dlho čakali v zástupoch, kým sa dostali dnu. Po vyše 70 rokoch ho mohli opäť vidieť v podobe architektonickej ikony.

"Pamätník bol vybudovaný po Baťovej tragickej smrti ako čistá štruktúra zo skla, taký krištáľ v Zlíne. Dlho v ňom pôsobila filharmónia a galéria, odsťahovali sa a bol priestor na obnovu pamätníka. Mesto jeho budovu vrátilo do pôvodného stavu, boli zbúrané pristavené objekty. Teraz sa tvorí expozícia, dokonca tam bude kus lietadla Junkers, v ktorom Baťa zahynul. Repliku lietadla vyrábajú v Nemecku a na jar ju umiestnia aj s rôznymi exponátmi. Medzi nimi budú Baťove hodinky, tie sa zastavili v čase jeho smrti. I keď sú tam historické exponáty, nie je to múzeum, ale priestor, ktorý odkazuje k vizionárstvu, čistote Baťových myšlienok a filozofie. Je to veľmi zaujímavý architektonický prvok v dlhej aleji stromov, ktorá smeruje do centra mesta. Pri večernom osvetlení tá budova má veľké kúzlo," uviedol pre TASR Zdeněk Urbanovský.

Pamätník navrhol architekt František Lydie Gahura a 12. 7. 1933 ho slávnostne otvorili v deň prvého výročia leteckej havárie, pri ktorej zahynul priemyselník a zlínsky starosta Tomáš Baťa. Objekt s expozíciami o Baťovi a zlínskom regióne slúžil do roku 1944. Po druhej svetovej vojne, znárodnení svetoznámej obuvníckej firmy Baťa a nástupe komunizmu bol pamätník zrušený. Prístavbami sa z neho stal Dom umenia, kde sídlila filharmónia a galéria výtvarného umenia. Tie sa presťahovali do nových priestorov (2011-2012). Mestské zastupiteľstvo v Zlíne schválilo zámer vrátiť pamätník aj s názvom do pôvodnej podoby. V roku 2016 sa začala jeho obnova.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.