V rámci festivalu Jeden svet pripravili v Spišskej Belej premietania

Ilustračné foto Foto: TASR

Spišská Belá 6. apríla (TASR) – V rámci Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov pod názvom Jeden svet, čaká na obyvateľov Spišskej Belej premietanie piatich filmov.

„Tento festival je jediným kultúrno-vzdelávacím podujatím na Slovensku, ktoré sa komplexne zaoberá ľudsko-právnymi a globálnymi témami, či už v podobe sociálnych a environmentálnych otázok, ale prezentuje aj rôzne životné štýly,“ ozrejmila Paula Grivalská z tamojšieho Mestského úradu s tým, že hlavným organizátorom podujatia je organizácia Človek v ohrození.

V spolupráci s občianskym združením Kobalt a mestom Spišská Belá pripravili pre obyvateľov dva premietacie dni. Sobota bude v tamojšej kinosále patriť dvom filmom, najprv je to Bojovníčka s nenávisťou z nemecko-talianskej produkcie a nasledovať bude fínska snímka Aktivistka. O týždeň neskôr 13. apríla budú môcť návštevníci vidieť francúzsko-španielsky film Zlodeji času, srbsko-španielsku snímku Európsky deň : Srbsko a na záver aj holandský film Rodinné mäsiarstvo.

Aktuálny ročník nesie podľa Grivalskej provokatívny podnázov Shut up!, ktorý však práve naopak vyzýva spoločnosť, aby nebola ticho. Aj preto je súčasťou festivalu výstava s podtitulom Hlas demokracie v ohrození. „Ide o medzinárodnú výstavu plagátovej tvorby, ktorej ideový rámec vzišiel z výzvy a následnej reakcie grafických dizajnérov na vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej v roku 2018. Za koncepciou výstavy je agentúra Respect APP. Plagáty spája motív násilia a to, ako naň spoločnosť reaguje. Objavujú sa na nich grafické prvky v podobe pera, terča či mikrofónu, teda univerzálne motívy, ktoré sú symbolmi slobody,“ vysvetlila Grivalská s tým, že časť tejto výstavy bude inštalovaná počas jednotlivých premietacích dní festivalu Jeden svet aj v Spišskej Belej.

Je to už 19 rokov čo tento medzinárodný festival dokumentárnych filmov otvára témy slobody, demokracie a ľudských práv. V rámci neho v mestečku pod Tatrami počas marca zorganizovala Slovenská národná galéria Kaštieľ Strážky v spolupráci s organizáciou Človek v ohrození už deviatykrát aj premietanie dokumentárnych filmov domácej a zahraničnej produkcie pre žiakov základných a stredných škôl.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.