M. Števček: Papierové indexy na UK chcem nahradiť elektronickými

Na snímke rektor Univerzity Komenského v Bratislave Marek Števček počas slávnostnej inaugurácie v Bratislave 13. marca 2019. Foto: TASR - Dano Veselský

Bratislava 6. apríla (TASR) – Klasické papierové indexy chce nový rektor Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Marek Števček nahradiť ich elektronickou verziou. Túto zmenu chce predložiť Akademickému senátu Univerzity Komenského počas apríla.

Števček v rozhovore pre TASR uviedol, že UK je obrovský kolos, ktorý sa skladá z 13 fakúlt, má 22.500 študentov a tisícky zamestnancov. "Rád by som zmapoval vnútorné procesy, ktorými sa tu uskutočňujú toky financií, ale aj bežný obeh dokumentov. Máme tu rezervy, preto by sme mali spraviť personálny audit, ale aj audit toho, ako tu fungujú procesy na rozhodovanie, a prispôsobiť to dnešnej dobe," povedal Števček s tým, že ide najmä o elektronizáciu. Podotkol, že sme v dobe, keď by mal byť obeh papierových dokumentov postupne vytláčaný v prospech elektronizácie.

"Prvý výrazný krok, ktorý plánujem predložiť Akademickému senátu UK v apríli, je zrušenie papierových indexov a nastavenie elektronického systému evidencie. Je to jedna z vecí, ktorú by mladý študent alebo uchádzač o štúdium očakával," povedal Števček. Podľa neho mladí ľudia už nie sú zvyknutí na papierovú formu komunikácie. "Toto bude jeden z prvých krokov, ako zefektívniť vnútornú správu," uviedol.

Papierové indexy sú podľa Števčeka síce peknou nostalgickou spomienkou, ale mladí ľudia zmýšľajú inak. "Mali by sme sa prispôsobiť my im a nie oni nám," povedal. Zároveň si nemyslí, že táto zmena z klasickej papierovej formy evidencie na elektronickú by robila problém napríklad starším profesorom. "Nemyslím si, že je to výhradne generačný problém. Poznám mnoho kolegov, ktorí sú odo mňa starší a sú veľmi moderní," poznamenal. Podľa neho môže prechodné obdobie, kým sa táto zmena na univerzite ujme, chvíľu trvať. Označil to však za "krok správnym smerom".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.