V slovenských pohoriach pretrváva mierne lavínové nebezpečenstvo

Na snímke lyžiar sa spúšťa po zjazdovke zo Soliska v lyžiarskom stredisku na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách 6. apríla 2019 Foto: TASR - Oliver Andráš

Liptovský Hrádok 6. apríla (TASR) - V slovenských pohoriach posledný týždeň prevláda typická jarná situácia. Prinášala firnovatenie snehu, ktorý počas noci zamrzol a v priebehu dňa rozmrzol. V sobotu dopoludnia pretrváva do 1800 metrov nad morom vplyvom dažďa, ktorý znižuje stabilitu snehovej pokrývky, mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Popoludní bude platiť tento stupeň vo všetkých výškových pásmach.

"Sneh z posledného sneženia je vplyvom slnka, tepla a nočného mrazu všeobecne dobre stabilizovaný na väčšine miest. Lokálne na strmých svahoch, kde je snehový profil premočený, môžeme očakávať samovoľné lavíny a splazy z mokrého snehu. Na trávnatých svahoch stredných polôh, kde bude sneh mokrý v celom profile, môžu padať aj kĺzavé lavíny," informoval TASR Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

V sobotu ráno bolo na horách zamračené počasie s čerstvým vetrom južných smerov. Teplota vzduchu dosiahla o 7.00 h v najvyšších polohách mínus štyri stupne Celzia, na podhorí šesť stupňov Celzia. Na väčšine miest mrholilo alebo pršalo.

Vplyvom sobotného dažďa je snehový profil do výšky 1800 metrov nad morom premočený už v ranných hodinách. Snehová pokrývka nad 1800 metrov nad morom je ráno tvrdá, zmrznutá, od poludňajších hodín vplyvom oteplenia a dažďu mäkne. Súvislá snehová pokrývka je na severných stranách pohorí v priemere od 1000 metrov, na južných od 1200 metrov nad morom. V úzkych dolinách je to ešte nižšie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.