Rusko vyšetruje sudcov z Litvy za verdikt nad exsovietskymi činiteľmi

Ilustračné foto. Foto: Ilustračné foto

Moskva 10. apríla (TASR) - Ruskí vyšetrovatelia začali trestné stíhanie sudcov z Litvy po tom, ako táto pobaltská krajina uznala za vinných desiatky Rusov zapojených do sovietskeho zásahu proti litovskému hnutiu za nezávislosť z roku 1991. Informovala o tom v stredu agentúra AFP.

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom) vo vyhlásení uviedol, že spustil vyšetrovanie štyroch litovských sudcov za "úmyselné vynesenie nespravodlivého verdiktu".

Litva v marci odsúdila bývalého sovietskeho ministra obrany Dmitrija Jazova (94) v neprítomnosti na desať rokov väzenia za úlohu pri potlačení litovského hnutia za nezávislosť. Zásah si vyžiadal 14 mŕtvych civilistov a 700 zranených osôb.

Ďalších 66 obžalovaných, ktorí boli vysoko postavení činitelia v armáde, Komunistickej strane ZSSR a tajných službách KGB, dostalo tresty odňatia slobody od štyroch do 14 rokov. Sledkom oznámil, že litovské súdy nezákonne obnovili prípad, ktorý už bol predtým vyšetrený.

Sledkom tiež tvrdí, že na inkriminovanom konflikte sa podieľala "tretia strana", bližšie detaily však vyšetrovací výbor neuviedol. Väčšinu odsúdených tvoria ruskí občania, zatiaľ čo niektorí sú držiteľmi bieloruských a ukrajinských pasov.

Moskva aj Minsk odmietajú vydať podozrivých na stíhanie, pričom Rusko zamietlo aj žiadosť Litvy o vypočúvanie bývalého sovietskeho lídra Michaila Gorbačova.

Útok na kľúčové budovy bránené desaťtisícami pokojných stúpencov litovskej nezávislosti bol súčasťou neúspešného úsilia Kremľa získať kontrolu nad Litvou po jej odtrhnutí sa od Sovietskeho zväzu z marca 1990. Sovietski vojaci 13. januára 1991 zaútočili na televíznu vežu a priľahlé budovy vo Vilniuse.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.