V Londýne zadržali počas protestu za životné prostredie 113 aktivistov

Demonštranti blokujú cestu na moste Waterloo počas klimatického protestu 15. apríla 2019 v Londýne. Foto: TASR/AP

Londýn 16. apríla (TASR) - Britská polícia zadržala 113 aktivistov proti klimatickým zmenám, ktorí na protest zablokovali niekoľko významných londýnskych dopravných uzlov, vrátane križovatky Oxford Circus, Mramorového oblúku (Marble Arch) a mosta Waterloo. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters.

Účastníci protestu v pondelok prerušili dopravu v centre Londýna. Na noc si pozdĺž ciest na križovatke Oxford Circus rozložili stany a v protestoch pokračujú aj v utorok. Niektorí sa zhromaždili pod ružovým člnom postaveným na nákladnom prívese, na ktorom bolo napísané "Povedzte pravdu". Jeden z plagátov zase niesol nápis "Rebel pre život".

Väčšinu zo 113 osôb polícia zadržala pre rušenie verejného poriadku a ohrozenie bezpečnosti a plynulosti premávky.

Polícia ďalej uviedla, že päť osôb bolo zatknutých po tom, ako došlo k incidentu na budove ropnej spoločnosti Shell v blízkosti rieky Temža. Dvaja z aktivistov tam totiž vyliezli na lešenie a na prednú časť budovy napísali červenou farbou "Shell to vie". Traja ďalší si zase prilepili ruky k otočným dverám pri vchode.

Na čele protestov stála britská aktivistická skupina Extinction Rebellion. Demonštranti z tejto organizácie protestovali aj 1. apríla, keď sa na balkóne rokovacej sály Dolnej snemovne britského parlamentu vyzliekli do spodnej bielizne v čase, keď prebiehala rozprava o brexite. Niektorí z nich mali na telách nápisy "SOS" a "Prestaňte strácať čas".

Cieľom protestu bolo podľa skupiny "upriamiť pozornosť politikov na klimatickú a ekologickú krízu".

Privolaní príslušníci polície skupinu demonštrantov vyviedli z budovy. Polícia ďalej uviedla, že aktivisti boli zadržaní za "vzbudzovanie verejného pohoršenia".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.