TRAGÉDIA: Traja profesionálni horolezci údajne zahynuli pod lavínou

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Banff 19. apríla (TASR) - Traja známi profesionálni horolezci pravdepodobne zahynuli pod lavínou v kanadských Skalnatých vrchoch. S odvolaním sa na tamojšie úrady o tom v piatok informovala spravodajská stanica BBC.

Cieľom horolezcov bolo zdolať vrch Howse Peak v Národnom parku Banff ležiacom v kanadskej provincii Alberta. Po tom, ako sa v dohodnutom čase neohlásili, po nich spustili pátranie.

Dvaja Rakúšania David Lama a Hansjörg Auer a Američan Jess Roskelley boli podľa spoločnosti predávajúcej športové oblečenie The North Face, ktorá ich výpravu sponzorovala, skúsenými horolezcami.

Zamestnanci národného parku preleteli ponad oblasťou, kadiaľ sa šplhali, a videli stopy po "lavínach a sutiny s horolezeckým vybavením".

Záchrannú operáciu museli pre nebezpečné podmienky na mieste a hroziace ďalšie lavíny pozastaviť. Zlé počasie bude pátranie po nich sťažovať aj v nasledujúcich dňoch.

Podľa jedného z pracovníkov parku bola lavína natoľko silná, že mohla zničiť malú budovu. Cesta, ktorou sa horolezci vydali, bola zriedka používaná, dodal na tlačovej konferencii Steve Holeczi.

O vrchu Howse Peak, vysokom 3295 metrov, sa v popisoch kanadských národných parkov hovorí ako o "vzdialenom a mimoriadne náročnom, so skalnými a zľadovatenými trasami, ktoré si vyžadujú pokročilé alpské horolezecké zručnosti".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.