Samozvaný gubernátor z Donbasu žiada Rusko o mierové jednotky

Obyvatelia mávajú ruskými zástavami z auta na ulici v Donecku. Foto: TASR/AP

Doneck 25. júna (TASR) - Tzv. ľudový gubernátor samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Pavel Gubarev žiada o vyslanie ruských mierových zborov do oblasti Donbasu v súvislosti s "pokračujúcimi útokmi ukrajinskej armády na pozície proruských síl". Oznámenie o tom sa objavilo dnes na Gubarevovej stránke na sociálnej sieti Facebook.

Gubarev tvrdí, že "hlavným cieľom kyjevskej vlády je zmluva s EÚ, ktorej dôsledkom môže byť vyslanie mierových jednotiek EÚ a ďalšia genocída po rusky hovoriaceho obyvateľstva Donbasu". Navrhol, aby sa vyslanie ruského kontingentu mierových síl uskutočnilo aj za podpory OSN.

Líder DĽR uviedol, že proruské sily rešpektujú rozhodnutie ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý sa na Radu federácie obrátil so žiadosťou o zrušenie uznesenia udeľujúceho mu právo vyslať na Ukrajinu ruské ozbrojené sily. "Považujem však za svoju povinnosť poznamenať, že Ukrajina sa ani nechystala plniť povinnosti, ktoré na seba prebrala pred očami svetového spoločenstva a svojím národom," uviedol Gubarev.

Ruskí senátori v Rade federácie sa Putinovou žiadosťou budú zaoberať už dnes. Agentúra ITAR-TASS dnes uviedla, že jej schválenie medzičasom odobrili všetky senátne výbory.

S vedením troch výborov sa dnes stretol námestník ruského MZV Grigorij Karasin, ktorý v mene svojej krajiny vyjadril nádej, že Ukrajina zrušenie uznesenia bude vnímať ako pozitívny signál a začne celonárodný dialóg. "Zrušenie povolenia (na použitie sily) len posilní politickú pozíciu Ruska," očakáva Karasin.

Ruský prezident Vladimir Putin požiadal hornú komoru parlamentu o zrušenie spomínaného uznesenia v utorok, pred odletom na oficiálnu návštevu Rakúska. Vo Viedni potom vyzval na predĺženie týždňového prímeria na východe Ukrajiny. Podľa Putina pokoj zbraní musia sprevádzať aj rozhovory medzi Kyjevom a predstaviteľmi proruských povstalcov. Ruský prezident súčasne zdôraznil, že Moskva je odhodlaná naďalej chrániť záujmy rusky hovoriacich obyvateľov Ukrajiny.

Uznesenie Rady federácie z 1. marca dávalo ruskému prezidentovi súhlas s nasadením ruských ozbrojených síl na území Ukrajiny do normalizácie spoločensko-politickej situácie v tejto krajine. Ako dnes pripomenula agentúra ITAR-TASS, uznesenie bolo prijaté na žiadosť prezidenta, "vychádzajúc z obáv o bezpečnosť občanov Ruskej federácie, našich krajanov a príslušníkov vojenského kontingentu ruských ozbrojených síl" dislokovaných v súlade s medzinárodnou zmluvou na území Ukrajiny, v Krymskej autonómnej republike.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.