Vláda schválila návrh Smeru-SD týkajúci sa grantov na výskum a vývoj

Rokovanie 113. schôdze vlády SR v stredu 25. júna 2014 v priestoroch Úradu vlády SR na Námestí slobody v Bratislave. Na snímke zľava podpredseda vlády SR a minister financií SR Peter Kažimír, predseda vlády SR Robert Fico, podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák a podpredseda vlády SR pre investície Ľubomír Vážny. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 25. júna (TASR) – Žiadosti o granty na podporu výskumu a vývoja by nemali byť automaticky vyraďované pre formálno-technické nedostatky. V novele zákona o organizácii štátnej podpory výskumu a vývoja to navrhuje trojica poslancov za vládny Smer-SD Ľubomír Petrák, Mojmír Mamojka a Ľubica Rošková. Právnu normu, ktorá na májovej schôdzi parlamentu prešla prvým čítaním, dnes odsúhlasila vláda.

Ak budú poslanci úspešní, žiadatelia o granty dostanú možnosť nedostatky do 14 dní odstrániť a vyhnúť sa vyradeniu. Novela Smeru-SD sa vzťahuje napr. na posudzovanie žiadostí podaných na základe verejných výziev Agentúry na podporu výskumu a vývoja (APVV), ktorá je hlavnou grantovou agentúrou pre výskum a vývoj v Slovenskej republike.

Súčasný zákon je nastavený tak, že v prvej fáze hodnotenia podaných žiadostí, ktorá sa zameriava na splnenie všetkých technických a formálnych náležitostí, poskytovateľ grantu automaticky vyradí všetky žiadosti, ktoré nesplnia tieto technické podmienky. Podľa Smeru-SD je to príliš prísne. "Tým, že sa žiadateľovi neumožňuje opraviť prípadné technické nedostatky žiadosti, hrozí, že v rámci verejných výziev dôjde k zbytočnému vyraďovaniu projektov ponúkajúcich kvalitné výskumné a vývojové riešenia, ale podľa platnej legislatívy musia byť poskytovateľom z hodnotenia automaticky vyradené," argumentujú.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.