Od 1. júla sa povinne poistení nebudú môcť poistiť aj dobrovoľne

Bratislava 25. júna (TASR) - Od 1. júla na Slovensku už nebude možné byť súčasne poistený povinne nemocensky a dobrovoľne nemocensky. Rovnako je vylúčený súbeh povinného poistenia v nezamestnanosti s dobrovoľným poistením v nezamestnanosti. Vyplýva to z novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorá nadobudne účinnosť 1. júla 2014. Naďalej bude možné dobrovoľné dôchodkové poistenie v súbehu s povinným dôchodkovým poistením.

"Nová právna úprava má predísť účelovému zvyšovaniu vymeriavacieho základu pre čerpanie vyšších nemocenských dávok, napríklad pri plánovaných medicínskych zákrokoch vyžadujúcich si dočasnú práceneschopnosť, ale aj vyšších dávok v nezamestnanosti v prípadoch, ak zamestnanec vopred vie o ukončení pracovnoprávneho vzťahu," zdôvodnil hovorca Sociálnej poisťovne (SP) Peter Višváder.

Zároveň upozornil, že dobrovoľne poisteným poistenie k 1. júlu, až na určité výnimky, zaniká.

"Ak malo trvať aj po 30. júni 2014 a osoba je k 1. júlu 2014 povinne nemocensky poistená, dobrovoľné nemocenské a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti jej od 1. júla 2014 zaniká. Ak však povinné nemocenské poistenie takej osobe trvá aj po 30. júni 2014 a k tomuto dňu nezískala najmenej 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, je naďalej dobrovoľne nemocensky poistená, najdlhšie však do dňa, kedy získa najmenej 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia a najmenej 26 týždňov nepretržitého dobrovoľného nemocenského poistenia, ak dobrovoľné nemocenské poistenie nezaniklo skôr," doplnil hovorca SP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.