Zs. Simonovi chýba v hodnotení členstva SR v EÚ využitie eurofondov

Zsolt Simon Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 26. júna (TASR) - Ministerstvo zahraničných vecí by malo prepracovať Hodnotiacu správu o desiatich rokoch členstva SR v Európskej únii. Z materiálu sa dá totiž ťažko vyčítať, či sa eurofondy využili efektívne a či sa znížili regionálnej rozdiely v krajine. Prepracovanie správy navrhol podpredseda Mosta-Híd Zsolt Simon.

"Tento materiál nedostatočne reflektuje na to, aké možnosti EÚ sa využili a či nevyužili v prospech SR. Nie je jasné, či eurofondy splnili svoj cieľ. Mali sme ich dostať na zníženie regionálnych rozdielov a o tom, či k zníženiu došlo, sa nedočítame," odôvodnil svoj návrh Simon.

V dokumentoch sa uvádza, že Slovensko musí v najbližších rokoch zvýšiť úroveň čerpania eurofondov, a to najmä v oblasti vedy, výskumu a inovácií, ako aj zlepšiť transparentnosť ich využívania. Z tohto dôvodu je potrebné odstraňovať administratívne bariéry, ako aj viac informovať verejnosť o projektoch spolufinancovaných z eurofondov.

Rovnako tak musí SR dôkladne analyzovať návrhy na ďalšie prehlbovanie integrácie, ako aj zamedziť presunu nákladov súvisiacich so stabilizáciou finančného systému v eurozóne a EÚ na daňovníkov. Slovensko my tiež malo zvýšiť participáciu na programoch podporujúcich rozvoj výskumu a inovácií. Podporovať rozvoj malých a stredných podnikov a presadzovať nediskriminačné podmienky v spoločnej poľnohospodárskej politike.

Ministerstvo zahraničných vecí poukazuje aj na potrebu presadzovať odbúranie nadmernej administratívnej záťaže občanov a podnikateľov, ktorá vychádza z legislatívy EÚ. Tiež sa podľa neho treba vyvarovať prijímaniu rozšírených právnych predpisov idúcich nad rámec schválenej európskej legislatívy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.