Uplynul rok od skonu herca, režiséra a pedagóga Jozefa Adamoviča

Jozef Adamovič Foto: TASR/Michal Svítok

Košice/Bratislava 2. augusta (TASR) - V sobotu 2. augusta uplynie rok od skonu herca, režiséra a pedagóga Jozefa Adamoviča.

"Vytvorili sme niekoľko parádnych kreácií", vravieval a s rovnakou ľahkosťou sa púšťal do nehereckých ponúk, či už ako divadelný a filmový režisér, alebo vysokoškolský pedagóg a autor teoretických statí alebo napokon, v duchu svojej dobrodružnej zvedavosti a duchovného presvedčenia, aj do rizík podnikateľských aktivít.

Jozef Adamovič sa narodil 23. apríla 1939 v Trnave. Po maturite v roku 1956 začal v Bratislave študovať herectvo na Vysokej škole múzických umení (VŠMU). Po ukončení štúdia na VŠMU (1960) sa stal členom Slovenského národného divadla (SND), v ktorom pôsobil až do roku 1990. Vytvoril približne 70 divadelných postáv Corneille: Cid, Gozzi: Kráľ Jeleň, Goldoni: Učiteľ tanca, Shakespeare: Sen noci svätojánskej a Richard II., Kráľ Lear: Edgar, Rostand: Cyrano z Bergeracu.

V roku 1960 ho obsadili do českého filmu Valčík pro milión režiséra Josefa Macha. Od tých čias hral aj v ďalších českých a najmä slovenských filmoch a televíznych inscenáciách. Svoj herecký naturel uplatnil napríklad vo filmoch Synové Velké medvědice (1966), Hry lásky šálivé (1971), Temné slunce (1980), Noční jazdci (1981), Súdim ťa láskou (1981), Pták Ohnivák (1997).

Z televíznych filmov, v ktorých hral, sú známe Kubo (1965), Tiene v raji (1986), Kamene (1989). V roku 2012 si zahral v televíznom seriáli Pod povrchom.

Začiatkom 70. rokov 20. storočia utrpel vážne zranenia pri autohavárii a odvtedy ho bolo možné vídať s nezameniteľnou jazvou na tvári.

V roku 1975 dostal hlavnú úlohu grófa Mórica Beňovského v 13-dielnom koprodukčnom slovensko-maďarskom výpravnom televíznom seriáli Vivat Beňovský! Od konca 70. rokov minulého storočia sa na filmovom plátne objavoval iba príležitostne.

Bol spoluzakladateľom Akadémie múzických umení (AMU) v Banskej Bystrici, neskôr tam začal prednášať na fakulte Dramatických umení. Od 90. rokov dvadsiateho storočia až do svojho skonu pôsobil na košickom konzervatóriu a na Univerzite Cyrila a Metoda v Trnave.

Posledná rozlúčka s dlhoročným členom Činohry Slovenského národného divadla (SND), legendárnym hercom Jozefom Adamovičom bola v piatok 9. augusta 2013 v historickej budove SND na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Štátne vyznamenanie

Prezident SR Ivan Gašparovič mu udelil 3. januára 2012 pri príležitosti 19. výročia vzniku Slovenskej republiky štátne vyznamenania - Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj SR. Na bratislavský Filmový chodník slávy, ktorý sa tiahne pred Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava, pribudla 20. júna 2012 ďalšia pamätná dlaždica. Je na nej podpis divadelného a filmového herca, režiséra a pedagóga Jozefa Adamoviča. Umelec pripustil, že poctu, ktorá mu dodala energiu, prijal s "veľmi zvláštnymi pocitmi aj rozpakmi". "Po tej obrovskej 30-ročnej kariére som sa vyblokoval. Do tohto mediálneho a biznisového prostredia, čo sa týka kultúry, som sa tak nehrnul", priznal Jozef Adamovič.

Manželkou Jozefa Adamoviča bola známa slovenská herečka Božidara Turzonovová.

Herec, pedagóg a režisér Jozef Adamovič zomrel 2. augusta 2013 v Košiciach vo veku 74 rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.