Ruský humanitárny konvoj môže byť zásterka, tvrdí Francúzsko

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Moskva 12. augusta (TASR) - Ruský konvoj s humanitárnou pomocou, ktorý smeruje na Ukrajinu, môže byť pokusom Moskvy o stálu prítomnosť na území svojho susedného štátu, vyhlásil dnes francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius.

"Musíme byť nesmierne opatrní, pretože to môže byť zásterka, aby sa Rusi usadili pri Luhansku a Donecku a postavili nás pred hotovú vec... (Humanitárny konvoj) je možný a oprávnený len v tom prípade, ak to povolí Červený kríž," citovala francúzskeho ministra agentúra Reuters.

Ruská agentúra ITAR-TASS informovala, že z Moskovskej oblasti vyrazil dnes na juhovýchod Ukrajiny konvoj s humanitárnou pomocou. K zhruba 1000 kilometrov vzdialenej rusko-ukrajinskej hranici by mal doraziť o niekoľko dní.

Západ má obavy

Z Moskovskej oblasti vyrazil dnes na juhovýchod Ukrajiny konvoj s humanitárnou pomocou, informovala agentúra ITAR-TASS. Podľa nej konvoju potrvá niekoľko dní, kým dorazí k zhruba 1000 kilometrov vzdialenej rusko-ukrajinskej hranici.

Približne 280 nákladných áut vezie 2000 ton pomoci. Administratíva Moskovskej oblasti uviedla, že okrem iného obsahuje 400 ton obilia, 100 ton cukru, 60 ton detskej výživy, 54 ton liekov a lekárskeho vybavenia, 12.000 spacích vakov a 69 prenosných elektrických generátorov.

"Všetko bolo dohodnuté s Ukrajinou," citovala agentúra Reuters Dmitrija Peskova, hovorcu ruského prezidenta Vladimira Putina.

Západ sa však obáva, že ruská pomoc môže byť zámienkou pre inváziu na Ukrajinu. Podľa Kyjeva má Rusko na hranici rozmiestnených približne 45.000 vojakov. Severoatlantická aliancia považuje ruskú inváziu na za "vysoko pravdepodobnú". Niektoré západné krajiny sa domnievajú, že Putin by mohol poslať na Ukrajinu armádu, aby odvrátil porážku proruských separatistov.

Moskva oznámila, že humanitárnu pomoc doručí v spolupráci s Medzinárodným výborom Červeného kríža (MVČK). Organizácia v pondelok informovala, že predložila ukrajinskej a ruskej strane dokument o realizácii pomoci. Zdôraznila, že operácia si vyžaduje súhlas oboch krajín. MVČK taktiež potrebuje záruky bezpečnosti, keďže jeho pracovníci nepoužívajú ozbrojený sprievod.

Podľa OSN si štyri mesiace trvajúce boje medzi vládnymi silami a separatistami vyžiadali vyše 1100 mŕtvych vrátane civilistov. Takmer 850.000 ľudí utieklo zo svojich domovov, 730.000 z nich našlo útočisko v Rusku.

MVČK nepozná obsah nákladu

Z Moskovskej oblasti vyrazil dnes na juhovýchod Ukrajiny konvoj s humanitárnou pomocou. Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK), ktorý má koordinovať misiu, však nedostal informácie o obsahu nákladu.

Hovorca misie MVČK na Ukrajine Andre Loersch povedal, že hoci dosiahli všeobecnú dohodu o dodávkach humanitárnej pomoci, "nemá "nijaké informácie o obsahu" nákladiakov, ani o tom, kam majú namierené. "V tejto fáze o tom dohodu nemáme. Vyzerá to ako iniciatíva Ruskej federácie," dodal.

Ukrajina v pondelok oznámila, že súhlasila s humanitárnou misiou pod vedením MVČK. Úrad ukrajinského prezidenta Petra Porošenka vo vyhlásení uviedol, že tento plán má aj podporu amerického prezidenta Baracka Obamu.

MVČK uviedol, že predložil Moskve a Kyjevu dokument, v ktorom sa konkretizuje spôsob realizácie pomoci. "Dokument takisto stanovuje, že ešte pred začiatkom operácie musí MVČK bezodkladne dostať od úradov Ruskej federácie všetky potrebné podrobnosti týkajúce sa pomoci - vrátane objemu a druhu položiek -, ako aj podmienky pre dopravu a skladovanie," uvádza sa vo vyhlásení organizácie.

Na Ukrajinu smeruje približne 280 nákladných áut s 2000 tonami pomoci. K zhruba 1000 kilometrov vzdialenej rusko-ukrajinskej hranici by mali doraziť o niekoľko dní. Administratíva Moskovskej oblasti uviedla, že pomoc okrem iného obsahuje 400 ton obilia, 100 ton cukru, 60 ton detskej výživy, 54 ton liekov a lekárskeho vybavenia, 12.000 spacích vakov a 69 prenosných elektrických generátorov.

"Všetko bolo dohodnuté s Ukrajinou," citovala dnes agentúra Reuters Dmitrija Peskova, hovorcu ruského prezidenta Vladimira Putina.

Podľa agentúry AP nie je známe, či konvoj prejde cez hranicu do oblasti pod kontrolou separatistov, alebo do oblasti, ktorú ovládajú vládne sily. Separatisti majú v rukách najmenej 100 kilometrov hranice.

"Teoreticky by konvoj mal ísť do Luhanska cez Charkov. Tento konvoj je určený pre Luhansk, ale kam v skutočnosti pôjde, ešte uvidíme," konštatoval Andrej Purgin, jeden z predstaviteľov samozvanej Doneckej ľudovej republiky.

Bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma pre agentúru Interfax-Ukrajina uviedol, že konvoj príde do Charkovskej oblasti - cez hranicu, ktorá je od oblastí bojov vzdialená.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.