Zamestnávatelia robia najčastejšie chyby vo výkazoch pri registrácii

Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 13. augusta (TASR) - Sociálna poisťovňa (SP) apeluje na zamestnávateľov, aby venovali správnemu vypĺňaniu registračných listov a výkazov pozornosť a predchádzali tak prípadným pokutám i vzniku nedoplatkov za neuhradené či nesprávne uhradené poistné. Pracovníci poisťovne totiž len za 1. polrok 2014 opravili pri kontrolách vo výkazoch takmer 70.000 chýb.

Ako povedal pre TASR Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne, zamestnávatelia najčastejšie chybujú v tom, že neprihlásia, resp. oneskorene prihlásia zamestnanca do registra poistencov a sporiteľov, neoznámia alebo oneskorene oznámia prerušenie poistenia, začiatok a skončenie čerpania materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky, nepodajú, resp. oneskorene predložia výkaz poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie.

Pracovníci kontroly SP sa pri svojej činnosti stretávajú aj s tým, že im nie je umožnený vstup do objektov zamestnávateľa, vykonanie kontroly a nazeranie do záznamov o príjmoch zamestnancov a do iných záznamov dôležitých na účely sociálneho poistenia.

Problémy sú aj s neoznámením, respektíve oneskoreným oznámením zmeny názvu, sídla zamestnávateľa, ako aj neoznámením zmeny mena a priezviska zamestnanca.

Sociálna poisťovňa eviduje aj časté pochybenia pri platení poistného - platiteľ neuvedie variabilný a špecifický symbol.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.