Zamestnanosť na Slovensku rastie už tri štvrťroky po sebe

Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 3. septembra (TASR) - Zamestnanosť na Slovensku podľa výberového zisťovania pracovných síl Štatistického úradu (ŠÚ) VZPS už tri štvrťroky po sebe medziročne rastie. Podľa dnes zverejnených aktuálnych údajov sa počet pracujúcich oproti 2. štvrťroku 2013 zvýšil o 25.800 alebo 1,1 % na viac ako 2,35 milióna osôb. Oproti prvým trom mesiacom tohto roka sezónne očistená celková zamestnanosť vzrástla o 0,5 %.

Zvýšenie zamestnanosti podľa štatistikov ovplyvnil predovšetkým rast počtu zamestnancov o 25.300 alebo 1,3 % na 1,99 milióna. Počet podnikateľov zostal na minuloročnej úrovni 359.400 osôb.

Najvyšší podiel na celkovej zamestnanosti mali odvetvia priemysel (25,5 %), obchod (12,1 %) a stavebníctvo (9,9 %). "Medziročné zvýšenie počtu pracujúcich ovplyvnili najmä služby," konštatuje ŠÚ SR. Zamestnanosť v nich v úhrne vzrástla o 1,5 % na takmer 1,44 milióna osôb, z toho najviac v zdravotníctve a sociálnej pomoci, ubytovacích a stravovacích službách, ale aj odborných, vedeckých a technických činnostiach.

Počet pracujúcich osôb sa podľa štatistikov medziročne zvýšil vo väčšine krajov, relatívne najviac v Košickom kraji o 3,5 %. V troch krajoch však zamestnanosť klesla, najvýraznejšie v Žilinskom kraji o 1 %.

Počet pracujúcich v zahraničí do jedného roka druhý štvrťrok po sebe klesal. Medziročne sa znížil o 2500 alebo 1,8 % na 133.800 osôb. Medzi migrantmi podľa ŠÚ SR prevládali pracujúci v stavebníctve a priemyselných činnostiach. Z európskych krajín pracovali slovenskí občania najmä v Rakúsku (39.900) a v Českej republike (37.600). Z regionálneho hľadiska najviac osôb, ktoré si našli prácu v zahraničí, bolo z Prešovského kraja (35.200).

V slovenskom hospodárstve bolo v 2. štvrťroku k dispozícii v priemere 16.891 voľných pracovných miest. Ich počet medziročne vzrástol o 12 %. Najviac voľných miest podľa štatistikov pribudlo v priemysle a v odborných, vedeckých a technických činnostiach. Pokles počtu voľných pracovných miest zaznamenalo osem odvetví, najmä ubytovacie a stravovacie služby a administratívne služby.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.