Podľa SDKÚ-DS premiér porušuje zákon, keď odmieta sankcie voči Rusku

Na snímke predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico Foto: TASR/Oliver Ondráš

Bratislava 3. septembra (TASR) – Premiér Robert Fico (Smer-SD) porušuje zákon, ak si vyhradzuje právo odmietnuť sankcie voči Rusku bez toho, aby si vypýtal mandát od Výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti. Uviedli to dnes predstavitelia opozičnej SDKÚ-DS na tlačovej konferencii v Bratislave, ktorí zároveň vyzvali vládu, aby si pred oficiálnym zaujatím postoja na svojom dnešnom zasadnutí prišli stanovisko prerokovať na parlamentnú pôdu.

"V takejto vážnej otázke nie je možné, aby vláda rozhodovala svojvoľne, musí dodržiavať ústavu a parlament musí byť cez eurovýbor nie že informovaný, ale musí o tom mandáte rozhodnúť," povedal predseda strany Pavol Frešo.

SDKÚ je zároveň presvedčená, že ak zlyháva diplomatická cesta pri riešení rusko-ukrajinského konfliktu, pomôžu len sankcie, ktoré presadzuje Západ. "Diplomatické riešenie je možné vtedy, keď sa ostatní chcú dohodnúť. A keď sa nechcú, tak najbližšie možné mierové riešenie sú práve sankcie," skonštatoval Frešo s tým, že Slovensko sa musí pevne držať svojich demokratických spojencov – Európskej únie (EÚ) a Severoatlantickej aliancie (NATO).

Predseda poslaneckého klubu strany Ľudovít Kaník zdôraznil, že konanie predsedu vlády Slovensko vyčleňuje zo silného jadra EÚ a výrazne poškodzuje jeho záujmy. "Robert Fico sa svojimi vyjadreniami správa tak, ako keby Slovensko nebolo členom EÚ, ale členom Ruskej federácie," poznamenal.

Ak podľa Kaníka nebude stačiť rokovanie výboru, strana bude žiadať zaradenie bodu o bezpečnostnej situácii na Ukrajine a pozícii SR do programu parlamentnej schôdze. V prípade odmietnutia vládnou väčšinou plánuje SDKÚ iniciovať zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.