Výbor odobril nový dotačný systém ministerstva kultúry

Na snímke minister kultúry SR Marek Maďarič Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 3. septembra (TASR) - Dotačný systém ministerstva kultúry má po roku 2016 fungovať po novom na základe zákona o Fonde na podporu umenia. Pôjde o verejnoprávnu inštitúciu na podporu umeleckých aktivít, kultúry a kreatívneho priemyslu, čím sa v značnej miere nahradí súčasný dotačný systém ministerstva. Vyplýva to z vládneho návrhu zákona o Fonde na podporu umenia, ktorý dnes so zmenami odobrili členovia Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá a odporučili ho schváliť v pléne na septembrovej schôdzi.

Pod správou ministerstva kultúry (MK) by malo naďalej ostať poskytovanie príspevkov na ochranu, obnovu a rozvoj kultúrneho dedičstva, ako aj podpora kultúry znevýhodnených skupín obyvateľstva a kultúrne poukazy.

Začiatkom budúceho roka sa najskôr musia vytvoriť orgány fondu a prvé žiadosti o podporu sa budú predkladať od 30. novembra 2015. Na budúci rok poskytne ministerstvo fondu mimoriadny príspevok na zabezpečenie jeho prevádzky. Minister kultúry do konca marca 2015 vymenuje členov rady, do 15. apríla zvolá prvé zasadnutie.

Hlavným zdrojom financovania fondu majú byť príspevky zo štátneho rozpočtu. Ministerstvo kultúry mu každoročne poskytne minimálne 10 miliónov eur plus osobitný príspevok z odvodov prevádzkovateľov hazardných hier, ktorí ich uhradili do štátneho rozpočtu. Rezort kultúry bude okrem toho oprávnený si vyhradiť, že najviac 20 percent z príspevku do fondu sa prednostne použije na podporu priorít v oblasti umenia, kultúry alebo kreatívneho priemyslu. Fond poskytuje finančné prostriedky formou účelovej dotácie, štipendia alebo pôžičky so splatnosťou najviac päť rokov.

Orgánmi fondu budú rada, dozorná komisia a riaditeľ. Štatutárnym a zároveň najvyšším orgánom fondu bude rada, ktorá bude schvaľovať všetky kľúčové dokumenty fondu, ako aj voliť svojho predsedu a podpredsedu, riaditeľa či vymenúvať členov odborných komisií. Bude mať deväť členov. Cez pozmeňujúci návrh dôjde k zmene v tom, že minister kultúry bude vymenúvať a odvolávať štyroch členov, profesijné združenia aktívne činné v oblasti umenia, kultúry alebo kreatívneho priemyslu, ktoré zastupujú najmenej 100 osôb a sú registrované alebo evidované na MK, piatich. V pôvodnom návrhu boli počty opačné. Túto pozíciu môžu zastávať dve za sebou nasledujúce funkčné obdobia po šesť rokov.

Kontrolným orgánom fondu bude trojčlenná dozorná komisia. Výkonným orgánom fondu bude riaditeľ, ktorý bude rozhodovať o poskytnutí finančných prostriedkov fondu. Jednotlivé žiadosti o poskytnutie finančných prostriedkov budú posudzovať odborné komisie, ktorých členov bude menovať rada na návrh profesijných združení. O poskytnutí finančných prostriedkov jednotlivých žiadateľov má riaditeľ rozhodovať na základe hodnotenia odbornej komisie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.