DOD v Ružíne priblíži históriu a prevádzkovanie priehrady

Pohľad na vodnú nádrž Ružín v Margecanoch Foto: TASR/Milan Kapusta

Ružín 13. septembra (TASR) – Zoznámiť sa s históriou a prevádzkovaním vodnej stavby Ružín neďaleko Košíc sa môžu dnes návštevníci počas Dňa otvorených dverí na Ružíne. Prezrieť si pritom môžu aj vnútorné priestory hrádzového telesa i riadiaci velín. Podujatie, ktoré organizuje Správa povodia Hornádu a Bodvy Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP), trvá od 09.00 do 15.00 h. Cieľom akcie je aj prehĺbiť u návštevníkov pocit zodpovednosti za udržiavanie čistoty tohto vodného diela na rieke Hornád.  

"Po minuloročných skúsenostiach, keď sa septembrový Deň otvorených dverí na Ružíne stretol s veľkým záujmom verejnosti, sa košickí vodohospodári rozhodli túto verejno-osvetovú akciu zopakovať aj tohto roku a umožniť tak nielen Košičanom, ale aj obyvateľom bližších či vzdialenejších obcí spestriť si začiatok predĺženého víkendu príjemnou vychádzkou do čarovnej prírody tohto vodného diela," priblížil hovorca SVP Ľuboš Krno.

Vodná stavba Ružín, ktorá pozostáva z hlavnej nádrže a takzvanej vyrovnávacej nádrže pod hlavným priehradným múrom, bola vybudovaná v rokoch 1963-1972 predovšetkým ako zásobáreň úžitkovej vody pre Východoslovenské železiarne, ale súčasne aj na energetické využitie tamojšej vodnej elektrárne. Postavením obidvoch vodných nádrží sa zároveň zabezpečilo vyrovnávanie hladiny Hornádu, ako aj čiastočná protipovodňová ochrana Košíc a obcí pod priehradou.

Aj keď nie je retenčná schopnosť Ružína (3,5 milióna kubických metrov vody) v porovnaní s veľkými priehradami (Domaša takmer 20 miliónov, Starina 8 miliónov) mimoriadne veľká, v čase krátkodobého prívalového dažďa svoju funkciu podľa SVP spoľahlivo plní. V neposlednej miere sa Ružín stal aj vyhľadávanou oblasťou turistov a milovníkov vodných športov.

Priehrada Ružín I., ktorá sa nachádza v okrese Košice - okolie, je znečistená komunálnym odpadom. Foto: TASR/František Iván

V ostatných rokoch sa s Ružínom spája aj značný problém znečisťovania vodnej hladiny komunálnym odpadom naplaveným z čiernych nelegálnych skládok chatárov, ale aj obyvateľov z osád pozdĺž Hornádu. "Košickí vodohospodári preto už vlani za účasti ministra životného prostredia Petra Žigu odštartovali pilotný projekt čistenia Ružína v záujme oživenia turistického ruchu a zatraktívnenia celej lokality. Do projektu sa vlani zapojili štyri obce - Margecany, Jaklovce, Malá Lodina a Košická Belá, z ktorých 23 zamestnancov odpracovalo pri čistení Ružína za dva mesiace takmer 3700 hodín,“ doplnil Krno.

Projekt čistenia Ružína pokračuje aj tohto roku, od 1. júla v spolupráci s obcou Margecany a od 1. septembra s Košickou Belou. Takmer 20 nezamestnaných občanov vyzbieralo už takmer 300 ton odpadu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.