Dohoda o prímerí v karabašskom konflikte bola dosiahnutá v Moskve

Na snímke arménski dobrovoľníci v meste Askeran v separastickom regióne Náhorný karabach 2. apríla 2016. Foto: TASR/AP

Baku/Jerevan/Stepanakert 6. apríla (TASR) - Prímerie po obnovení ozbrojených zrážok v oblasti Náhorného Karabachu bolo dohodnuté v Moskve na stretnutí náčelníkov generálnych štábov ozbrojených síl oboch zainteresovaných krajín - Arménska a Azerbajdžanu. Informovala o tom dnes agentúra Interfax s odvolaním sa na arménskeho ministra obrany Sejrana Ohaniana.

Boje pozdĺž kontaktnej línie vypukli v sobotu 2. apríla. Z rozpútania násilností a porušenia prímeria sa vzájomne obviňujú obe strany. Mnohí politici, vrátane arménskych a azerbajdžanských, vyslovili počas víkendu obavy, že ozbrojené zrážky by mohli prerásť do rozsiahlejšieho konfliktu, preto vyzvali na okamžité prímerie.

Vlády v karabašskom Stepanakerte a Baku v utorok oznámili, že dospeli k dohode o prímerí, ktoré začalo platiť v utorok na poludnie miestneho času.

Náhorný Karabach, časť Azerbajdžanu, je pod kontrolou etnických Arménov a arménskej armády od vojenského konfliktu, ktorý sa skončil v roku 1994 bez podpísania mierovej zmluvy a doriešenia štatútu tohto regiónu. Živnou pôdou konfliktu je dlhotrvajúce napätie medzi kresťanskými Arménmi a väčšinovo moslimskými Azermi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR