Roman KALISKÝ-HRONSKÝ
Do celoslovenskej ankety, ktorá mapovala postoj Slovákov k slovenským výrobkom a prebiehala celý jeden letný mesiac, sa zapojilo až vyše jedenásťtisíc respondentov. Potvrdením, že téma nakupovania domácich produktov je celospoločensky aktuálna, je fakt, že až 94 percent Slovákov uvedomelo kupuje slovenské výrobky a rovnaké percento našincov je presvedčených, že slovenské výrobky sú kvalitné.
Z hľadiska veku sa do ankety zapojilo najviac respondentov v produktívnom veku od 26 do 40 rokov. Verejnosť si teda uvedomuje, že kúpa slovenských výrobkov znamená viac práce pre našich občanov.
Podľa iných údajov, ktoré zverejnil úrad OECD, bez práce je každý siedmy ekonomicky aktívny Slovák! V počte odpracovaných hodín sme však predbehli Českú republiku. Na jedného Slováka pripadá 1 793 odpracovaných hodín za rok a v rebríčku sme na piatom mieste. Podľa tohto ukazovateľa sme jedným z najpracovitejších národov Európskej únie. Priemerný počet odpracovaných hodín v rôznych štátoch závisí od toho, na čo je ekonomika zameraná a akým spôsobom funguje. V niektorých krajinách vyšší počet odpracovaných hodín môže byť daný výraznejšou finančnou motiváciou, v iných tým, že pracovať viac je nevyhnutné na udržanie si pracovného miesta.
Zaujímavé je, že posledná priečka patrí Holandsku s 1 379 a predposledná Nemecku s 1 413 hodinami na jednotlivca ročne. Súvisí to s tým, že mzdy v týchto krajinách sú neporovnateľne vyššie a ľudia zarobia viac za menej práce. ,,Počet odpracovaných hodín súvisí s pracovnou legislatívou platnou v krajine. Na Slovensku by bol zo strany zamestnancov záujem pracovať aj viac, ako je povolené. Súvisí to s tým, že u nás máme menšiu mzdu, takže by sme si chceli prilepšiť. Naopak, v krajinách, kde ľudia majú lepší plat, nemusia sa naháňať za nadčasmi,“ vysvetľuje sociologička Zuzana Kusá. Slováci očividne vedia a chcú pracovať, len tú prácu musia mať...