Horlí za autonómiu a agendu Fideszu
Slovenské národné noviny upozorňovali, apelovali, vyzývali. Opakovane, zrozumiteľne. Napriek tomu i napriek zákonnej povinnosti konať však štát nekonal. Nekonal, aj keď mu to zákon prikazuje v situácii, keď sa verejne poukáže na podozrenie z páchania trestného činu.
Konečne aj dvojica poslancov Smeru Ján Podmanický a Juraj Blanár vyzýva europoslanca za SMK Pála Csákyho, aby sa verejne priznal, či je občanom Maďarskej republiky a kedy požiadal o maďarské občianstvo. Ten sa netají tým, že v europarlamente sa riadi pokynmi maďarského Fideszu. „Jeho verejne proklamovaná snaha o autonómiu maďarskej menšiny na Slovensku a zastupovanie maďarskej vládnej strany Fidesz v Európskom parlamente už prekračujú únosnú mieru tolerancie a hraničia s vlastizradnou činnosťou,“ vyhlásil Ján Podmanický. Csákymu poslanci pripomínajú, že ako poslanec Európskeho parlamentu bol zvolený za Slovenskú republiku a mal by sa zdržať všetkých krokov, ktoré môžu vzbudzovať podozrenie, že sú namierené proti Slovenskej republike. „Vyzývame ho, aby prestal s týmito aktivitami alebo sa vzdal mandátu poslanca za Slovenskú republiku a v budúcich voľbách kandidoval priamo na kandidátke maďarského Fideszu alebo Jobbiku,“ povedal Juraj Blanár.
Treba však pripomenúť, že ak Pál Csáky je občanom Maďarska a ak jeho stranícky kolega Berényi je tiež občan Maďarska, potom SMK pod ich vedením pôsobí na Slovensku ilegálne. A keďže to je takmer istota, potom aj účasť SMK v nadchádzajúcich parlamentných voľbách v roku 2016 bude ilegálna, respektíve jej vedenie sa kandidatúrou do parlamentu dopustí s najväčšou pravdepodobnosťou trestného činu marenia prípravy a priebehu volieb. Upozorňujeme na to takmer dva roky a do spomínaných volieb zostávajú už len dva roky. Naozaj treba prosiť štátne inštitúcie, aby na Slovensku opätovne navodili právny stav minimálne v otázke fungovania politických strán? Alebo si iba s povzdychom zopakujeme otázku, ktorú už sme v tejto súvislosti dávnejšie publikovali: Čo bráni čestným občanom Slovenska, aby začali ignorovať slovenské zákony? Ak je to „iba“ česť“, potom by sa malo minimálne verejne poukazovať na tých, ktorým je tento pojem neznámy.
Ján ČERNÝ