Autobiografia ako metóda sebaspoznávania?


kniha týždňaKNIHA TÝŽDŇA

Etela Farkašová: Pláne približne zapamätaného, Vydavateľstvo SSS, Bratislava 2012

Každá doba má svoje vrcholy a pády. Nemilosrdne preveruje charaktery ľudí, nie vždy sa do povedomia dostanú tí správni. Odchádzajúce dvadsiate storočie najmä v našom geopriestore bolo poznačené prevratnými zmenami. Neprekvapuje, že do tohto rámca spadá aj autobiografia Etely Farkašovej Pláne približne zapamätaného, vychádzajúca vo Vydavateľstve Spolku slovenských spisovateľov.

            Je evidentné, že v živote Etely Farkašovej existovali osudové momenty. Spoznáva, že podobné situácie prežívali mnohí jej priatelia a známi. Z tohto hľadiska je jej autobiografia i svedectvom doby, a najmä nastupujúceho komunistického režimu. Mnoho číta a zavše viac vníma svet knižných hrdinov než svoj vlastný život. Túži študovať filozofiu, aby sa lepšie spoznala, navštevuje prednášky na teologickej fakulte, aby našla Boha? Aby našla to, ako píše, čo v detstve a na prahu mladosti stratila?

            Pláne približne zapamätaného je učebnicovou ukážkou tvorby autobiografie. Určite by nevznikla bez denníkov, ktoré priam predurčovali ich využitie na tento cieľ. Perfekcionizmus dokumentuje samotné vzdelanie autorky.  Opísanie udalostí, odohrávajúcich sa v čase detstva autorky cez autentickú optiku, je na hranici infantilnosti. A predsa ju neprekročí. Farkašová sa témou rozpamätávania profesionálne zaoberá. Na jednom mieste knihy píše, že aj sebaprepisovaním sa stáva tou, ktorou práve je. Alebo uvažuje o tom, že vedie monológ, aby sama sebe lepšie porozumela. Vnímavejší čitateľ však objaví aj inú dimenziu, ktorá azda ani nebola v pláne autorky: nastupujúci režim nemilosrdne ničil duchovný rozmer v tradičných rodinách.                                   

Eva ZELENAYOVÁ



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.