Gyurcsány siahol po krajnej forme protestu proti Orbánovi


gyurcsany ferenc štvorecNestáva sa často, aby expremiér držal hladovku proti vývoju vo svojej vlastnej krajine

Vilo KOMORA – Foto: Demokratická koalícia Maďarska    

Hladovka bývalého maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya, spojená so stanovaním pred budovou maďarského parlamentu, kde sa k nemu pridali jeho ďalší traja spolustraníci z Demokratickej koalície, vytrháva nášho južného suseda zo spoločenstva vyspelých európskych demokracií a posúva ho k totalitným či autokratickým režimom. Nie je zvyčajné, aby expremiér hladovkou protestoval proti vývoju vo vlastnom štáte.

Gyurcsány, ale aj iní maďarskí opoziční politici už dlhšie kritizujú súčasného premiéra Viktora Orbána. Obviňujú ho zo zhoršovania medzinárodného postavenia Maďarska, ktoré spôsobujú direktívne zásahy vlády do fungovania centrálnej banky, pripisujú mu na vrub znechutenie Maďarov zo zlej ekonomickej situácie a oslabovanie forintu.

Gyurcsány gyurcsany ferenc 21Orbán a jeho Fidesz pripravujú v Maďarsku reformu volebného systému, ktorá má zaviesť povinnú predbežnú registráciu voličov minimálne 15 dní až dva mesiace pred voľbami. Gyurcsány je proti. Vyslovil sa v tom zmysle, že je neprijateľné, aby – ak sa ktosi rozhodne ísť voliť trebárs dva dni pred voľbami – takto nemohol využiť svoje volebné právo. Podľa bývalého maďarského premiéra by táto reforma vylúčila z volebného demokratického procesu státisíce, možno až milióny voličov.

POLITICKÁ ANOMÁLIA

Navrhovaná registrácia voličov je v normálnych pluralitných demokraciách na európskom kontinente nesporne politickou anomáliou. Ťažko možno pochopiť účelovosť zavedenia takejto právnej normy viažucej sa k voľbám. Niektorí politici a analytici za ňou vidia snahu o vylúčenie nerozhodných voličov, teda percentuálne zvýšenie poslaneckých mandátov vládneho Fideszu. Gyurcsányho protestnú hladovku a stanovanie pred parlamentom zaznamenali a komentovali médiá vo väčšine demokratických štátov. Aj táto forma protestu predstaviteľa opozície len zvýraznila súčasné pochybné postavenie a politické smerovanie Maďarska pod Orbánovým vedením.

Maďarská opozičná Demokratická koalícia vydala stanovisko, že registrácia pred voľbami je protiústavná, výrazne obmedzuje občianske práva a po tomto kroku by už voľby vôbec neboli slobodné. Orbánov režim označili ako nočnú moru.

Ako protiprávnu označili túto reformu aj iní maďarskí politici. Pre kontinentálny európsky volebný právny systém je nezvyčajné, aby ste volili na dvakrát, čo v konečnom dôsledku predstavuje tzv. registrácia pred voľbami. Dosť ťažko si predstaviť, komu by sa chcelo ísť niekoľko týždňov pred voľbami registrovať, aby mohol využiť svoje ústavou zaručené volebné právo. Samotné voľby by sa potom mohli stať len záležitosťou užšieho kruhu politicky a stranícky motivovaného obyvateľstva. Menej rozhodní občania a nižšie sociálne vrstvy (a to aj z finančných dôvodov), by sa zrejme na volebnom akte zúčastňovali v menšej miere, čím by klesol počet voličov ľavice. Nezáujem o registráciu, a teda následne aj nemožnosť voliť, by zväčšoval počet nevoliacich občanov. Potom naozaj treba súhlasiť s vyjadreniami, že by to bola protidemokratická zmena.

DVOJTVÁRNOSŤ DVOJAKOSTI

Viktor Orbán pred dvomi rokmi presadil zákon o dvojakom občianstve pre Maďarov, ktorí žijú mimo Maďarska, a to bez akýchkoľvek obvyklých zvyklostí, ktoré sa viažu na územie štátu. Tento rok prišiel s volebným zákonom, ktorý dovoľuje voliť a kandidovať do maďarského parlamentu aj Maďarom z iných štátov s dvojakým občianstvom.

Na prvý pohľad sa môže zdať absurdné, že pre Slovensko a ostatných susedov Maďarska by povinná registrácia voličov niekoľko týždňov pred voľbami bola prínosom. Povinnou registráciou by susedné štáty mohli jednoduchšie monitorovať pohyb vlastných občanov, čo sa chystajú na voľby v Maďarsku, keďže pre registrácie by museli minimálne dvakrát prekročiť maďarské štátne hranice. Orbán vlastne „dekonšpiroval“ slovenských Maďarov, ktorí majú aj maďarské štátne občianstvo. Slovenská štátna moc by na základe opakovaných prechodov hraníc ľahšie mohla zistiť, že sa boli registrovať a potom voliť, čo by potvrdilo, že sú aj maďarskými štátnymi občanmi. V takom prípade by mohli prísť o slovenské štátne občianstvo. Zaujímavé bude sledovať ďalší priebeh celej záležitosti. Možno už o niekoľko mesiacov budeme svedkami toho, ako sa naši spoluobčania maďarskej národnosti budú autobusmi a autami presúvať do Budapešti či iných maďarských miest pre registrácie, aby sa tam o niekoľko týždňov znovu vrátili a išli k volebným urnám.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.