Za straty sa platí


KERNÝ webPOZNÁMKA

Za straty sa platí

(ddk)

Prezident Barack Obama predniesol vo Washingtone prejav o stave únie a kancelárka Angela Merkelová v Berlíne vládne vyhlásenie novej koaličnej nemeckej spolkovej vlády. Prejav prezidenta USA rámcovala smutná správa o smrti folkového speváka, ikony folkového spevu Petra Seegera – rámcovala preto, lebo tento vtedy deväťdesiatročný spevák v deň Obamovej inaugurácie, nástupu do úradu prezidenta USA, spieval vedno s polmiliónovým zástupom vo Washingtone pred Lincolnovým pamätníkom. Jeho pesničky tvorili súčasť života mnohých aj v Československu pred rokom 1989, zľudoveli aj u nás. Pred niekoľkými rokmi pol milióna ľudí spievalo s Petrom Seegerom ľudovú pieseň niekdajšieho amerického robotníckeho aktivistu W. Guthrieho Táto zem je moja, táto zem je tvoja... Energia spevu pol milióna ľudí bola akoby výrazom nádeje, ktorú priniesol Barack Obama po svojom prvom zvolení do úradu, výrazom nádeje prostých ľudí, že im rozumie, že vie, čím žijú. Keď Peter Seeger spieval pre Obamu, bol pre zahraničie symbolom tej Ameriky, ktorú majú ľudia radi – Ameriky so znovu sa rodiacou energiou nádeje.

Lenže aká je aktuálna bilancia prezidenta Obamu? To, ako funguje americká politika, ako pôsobí mechanizmus vládnej moci vo Washingtone, to on nemôže, nevládze zmeniť – vlastne stroskotal. Po dvanástich rokoch síce sťahuje vojská (a s nimi aj spojenecké – teda aj naše slovenské) z krvavej imperiálnej vojny v Afganistane, ale krajina pod Hindukúšom zostáva v rozvrate a stále rovnako nestabilná. Bilancia roka 2013 ukázala, že USA a Obama chceli Sýriu bombardovať, ale zastavili ich Rusi. Bolo to pre mnohých nepochopiteľné, ale bol to Kremeľ a V. Putin a najmä diplomatický profík Lavrov, ktorým pripadá zásluha na zničení sýrskeho chemického arzenálu a na tom, že sa ukázalo, ako Západ a CIA podporovali islamistických bojovníkov, čo chcú na troskách Sýrie vytvoriť islamistický štát, a tiež na troskách, čo Američania zanechali v Iraku...

Vládne vyhlásenie kancelárky Angely Merkelovej v značnej časti obsahuje odkaz do Ameriky – odkaz, ba poučenie prezidentovi Obamovi o etike. Nemecká kancelárka v prvom najzávažnejšom prejave hovorí o potrebe etiky. Je to echo na škandál s celosvetovým sledovaním a odpočúvaním, vrátane jej telefónu americkými spravodajskými službami. Merkelová vyhlásila: také počínanie, kde účel svätí prostriedky, nielen narúša dôveru, ale zasieva nedôveru, lenže dôvera to je základ, jadro spolupráce medzi partnermi, ak jej nebude, vyústi to do toho, že vo svete nebude väčšia, ale len menšia bezpečnosť.

Ak by chcel niekto čítať Merkelovej odkaz pre Bratislavu a osobitne pre neoliberálov a sasistov a im podobným, stačí sa pozrieť na to, čo A. Merkelová považuje doslova za kompas svojho vládneho mocenského počínania – tým je sociálne trhové hospodárstvo. Prvoradé poučenie z minulosti pre kancelárku a jej vládu je nevyhnutnosť regulovať finančné trhy, nič nekontrolovane sa na nich nesmie udiať, nijaké nezodpovedné excesy trhu bez primeranej regulácie. A kto sa predsa len vydá na cestu rizika, bude musieť aj platiť za straty.

 




Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.